Köşk Medresesi tarihçesi | Günümüzde kullanım amacı

Köşk Medresesi tarihçesi | Günümüzde kullanım amacı
Döneminde eğitim kurumu olarak kurulan medreseler, günümüzde müze, kültürel faaliyetlerin yapıldığı mekanlar ya da insanların çay yudumladığı dinlenme yerleri olarak karşımıza çıkıyor. 14. yüzyıl yapısı Köşk Medresesi de bunlardan birisi. Asırlara meydan okuyan yapının özelliklerini sizler için derledik...

Medrese, ders vermek amacıyla toplanılan yerin adıdır. Medreseler şuan günümüzdeki okuldur ve dini bilgiler verilir. Selçuklular döneminde ise zirve yapmıştır. Selçuklular, Kayseri'de de toplumun eğitimi için çok sayıda medrese kurmuştur.                                                                                                                                                                                                                                                                  

Köşk Medresesi de bunlardan birisidir. Merkez ilçelerden Melikgazi'ye bağlı Gültepe Mahallesi'nde bulunmaktadır. 14. yüzyılın ikinci çeyreğinde inşa edilmiş olan Köşk Medresesi, sağlam kesme taş kullanılarak inşa edilmiştir. Yapının giriş kapısında renkli taş geçmeler bulunmaktadır.                                                                                                                                                                                      

GÜNÜMÜZDE KULLANIM AMACI

Halen dim dik ayakta olan Köşk Medresesi, günümüzde çeşitli zamanlarda kullanılan sergi ve kermes mekanı olarak kullanılmaktadır. Medreseler başlangıçta Sünni İslam inancını Şii mezhebinin baskısından halkı korumak amacıyla devlet tarafından kurulmuştur. Ancak daha sonraki dönemlerde medreseler vakıflar aracılığı ile açılmış bu gelenek Osmanlı Devletinde de sürmüştür. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×