K

Koronayı yenen doktordan çarpıcı uyarı: Aldığım nefes yetmez oldu

Koronayı yenen doktordan çarpıcı uyarı: Aldığım nefes yetmez oldu
Gördüğü tedavi sonrasında koronavirüsü yenerek yeniden görevine dönen Kayseri Şehir Hastanesi Fizyoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Keklik, virüs nedeniyle yaşadığı acıları anlattı. Vatandaşlardan tedbirlere mutlaka uymalarını isteyen Keklik, "Aldığınız nefesin yetmemesi ve yaşadığınız korku tarif edilemez. Çıldırmak işten bile değildi" dedi.

Kayseri Şehir Hastanesi Fizyoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Keklik'in, ateş ve halsizlik şikayetiyle yaptırdığı koronavirüs testi pozitif çıktı. Tedavisinin ardından virüsü yenerek yeniden görevinin başına dönen Keklik, virüs nedeniyle yaşadığı sıkıntıları anlattı.

'Aldığınız nefesin yetmemesi ve korku tarif edilemez'

Bu dönemde pandemi servislerinde çalışarak mücadeleye destek verdiğini belirten Keklik, "Ben de hastalanan gruba dahil oldum. 10 gün süren, düşmeyen ateş ve kas ağrılarından sonra nefes darlığı başladı. Aldığınız nefesin yetmemesi ve yaşadığınız korku tarif edilemez. Hastaneye tekrar başvurdum. Pnömoni tablosunun ilerlemesi nedeniyle yatış yapıldı. Yoğun bakım ihtiyacı olabilirdi. Erken ve yoğun tedavi ile gidiş tersine döndü. 8 gün de hastanede tedavi oldum." dedi.

'Uyku düzenim bozuldu, çıldırmak içten bile değildi'

Hastalık süresince yaşadıklarını da aktaran Keklik, "Yaklaşık 20 gün uyku uyuyamadım. Çıldırmak işten bile değildi. Nefes darlığını artırabilir diye uyku ilacı da kullanamadım. Taburcu olduktan sonra da iki hafta evde istirahat ettim. Şu an işime geri döndüm yavaş yavaş toparlıyorum. Günlük kısa mesafeli de olsa yürüyüş yapmaya çalışıyorum. Doktorlarımızın ve sağlık sistemimizin iyi olduğunu biliyordum. Ancak bunu hasta olarak yattığım Kayseri Şehir Hastanesinde kendim tecrübe ettim. Doktorlarımızdan, sağlık çalışanlarımızdan gurur duyuyorum. Tüm vatandaşlarımızın da gurur duymasını istiyorum" ifadelerini kullandı.

'Olumsuzlukları sağlıkçılara fature etmek yanlış'

Fizyoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Keklik, sağlıktaki olumsuzlukların doktorlara fatura edilmesinin kesinlikle yanlış olduğunu söyledi. Sağlık çalışanlarının insanların sağlığı için çabaladığını vurgulayan Keklik, "Bir kişinin iyi olması sağlığına kavuşması bizi mutlu eder. Kötü olması, acı çekmesi, ölmesi bizi çok üzer. Her yaşayan ölür bu doğanın kanunudur. Sağlıkçılar, doktorlar en fazla ellerinden geleni imkanlar ölçüsünde yaparlar ölümsüzlük vaat etmezler. Bir kısım insanların sağlıkla ilgili olumsuzlukta sağlıkçıları suçlaması, şiddet uygulaması kabul edilemez. Bizler ancak elimizden geleni yaparız, gerisi takdirdir. Sağlıkçıların içimizden insanlar olduğunu sizin iyiliğiniz için mücadele ettiğini unutmayın" dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K