K

Koronayı atlatan başhekimden dikkat çeken uyarı...

Koronayı atlatan başhekimden dikkat çeken uyarı...
Koronavirüs, insan sağlığı için tehdit olmaya devam ediyor. Virüsten korunmanın önemini, hastalığı geçiren Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altınsoy anlattı. "Salgını hafife almayın" uyarısında bulunan Altınsoy, "Virüs vücutta çok hızlı yayılıyor ve kendi ihtiyaçlarınızı yapamaz hale geliyorsunuz" dedi.

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop, bir süre önce ateş ve halsizlik şikayetiyle başvurduğu hastanede korona virüse yakalandığını öğrendi. Bir süre evinde kendini izole eden Altıntop'un tedavisi hastanede sürdü. 12 günlük tedavinin ardından virüsü yenen İsmail Altıntop, yeniden görevinin başına döndü. 

Yaşadığı süreci anlatan Başhekim Altıntop, özellikle Eylül sonu ve Ekim ayında vakaların arttığına işaret etti. Bu dönemde aşırı bir ateş ve halsizlikle başlayan bir durum olması üzerine hemen kendimi izole edip, testimi verdim. Testimin pozitif olduğunu öğrendim. Tedavilerime başladım. Tabi Mart ayından sonra güncellenen Sağlık Bakanlığı rehberlerimizin dediği gibi uygun şekilde tedavilerimizi uyguladık ama geçmeyen semptomların olması üzerine çekilen tomografide akciğerlerde yaygın bir tutulum vardı. Hemen hastaneye alındık. Hastanede belirli bir tedavi süreci yaşadım. Hastaların da bir nevi ne yaşadıklarını hissettim. Geldiğimiz süreçte kolay bir hastalık değil." dedi.

Özellikle hastane yükünün artmaması için vatandaşları uyaran Altıntop, "Halkımızın duyarlı olmasını istiyoruz. Çünkü personelimiz vefakar bir şekilde çalışıyor. Bu süreçte bizim de kayıp ettiğimiz çalışanlarımız oldu. Onlara çok üzüldük. Hastanedeki yaklaşık 2 haftalık bir süreç sonucunda ben de taburcu oldum ve bugün işime başladım, mutluyum. Yeniden oradaki gördüklerimizi tecrübelerimizin üzerine ilave ederek, hastalarımıza bakmaya devam edeceğiz. Kimsenin en ufak bir acı çekmesini istemiyoruz. Bu mücadeleyi hem birlikte veriyoruz. Bizim de yine bu hafta sonu bir çalışanımız vefat etti. Hayatını kaybeden bütün personellerimizin de ailelerine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

"Bu virüsü hafife almayın"

Koronavirüsün bazılarının dediği gibi hafife alınmaması gerektiğini vurgulayan Başhekim Altıntop, virüsün vücutta çok hızlı hareket ettiğini söyledi. Vücutta 'sitokin' denilen bazı hormonların virüsle savaştığını ancak her defasında başarılı olamadığını anlatan Altıntop, "Özellikle akciğerde bu durum aniden oluyor. Biz buna sitokin fırtınası diyoruz. Bende böyle bir durumu yaşadım. Böyle bir durum yaşadığınızda tamamen hareket edemez hale geliyorsunuz. Çünkü hareket ettiğinizde bu sitokinler daha da artıyor ve akciğerlerinizdeki kapasite azalıyor. Nefes alamaz hale geliyorsunuz. Ben bu durumu 2 kez yaşadım. Hatta siz tuvalet ya da diğer ihtiyaçlarınızı yapamaz hale geliyorsunuz. Alınan tedavilerin birde negatif yönleri de var. Yani tedavinin durumuna göre de sizi daha da baskılayabiliyor. Bu dönem de ben biraz dikkatli olmaya çalıştım. Sağ olsun takip eden hocalarımız bu konuda uyardılar bizi. Hasta tuvalete gittiğinde bile nefesi kesilecek duruma gelebiliyor. Hastada aşırı eklem ağrısı, kas ağrısı oluyor. Bende tat ve koku kaybı olmadı ama tat ve koku kaybı, aşırı derecede halsizlik ve sizde psikolojik değişikliğe de yol açıyor, uyuyamıyorsunuz. Tüm bunları bende yaşadım ama sabırla tedavilerimize devam ettik ve işimizin başına döndük çok şükür. Hastalarımızın özellikle ek rahatsızlıkları varsa, diyabetleri varsa, böbrek hastalıkları varsa bunların dışında normalden fazla kilolularsa risk biraz daha artıyor. Daha da dikkatli olmalarını istiyoruz. Ben yaşadım kimsenin yaşamasını istemem" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin sağlık sistemiyle gurur duyduğunu da ifade eden Başhekim İsmail Altıntop, yurt dışında da birçok sağlık merkezi gezdiğini ancak hiçbirinde Türkiye'deki imkanların olmadığını sözlerine ekledi. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K