K

Koronavirüsü yenen başhekimden altın öğütler

Koronavirüsü yenen başhekimden altın öğütler
Bütün dünyayı kasıp kavuran Koronavirüs (Covid-19) salgını, en çok da sağlıkçıları etkiledi. Yakalandığı koronavirüsü yenen başhekim Mustafa Demirel, vatandaşları uyardı. Kayseri'nin en fazla vakanın olduğu 5 ilden biri olduğunu anımsatan Demirel, "65 yaş üstü kişiler dışarı çıkmasın, toplu ulaşımdan uzak durun, maske, mesafe ve temizliğe dikkat edin" dedi.

Covid-19 testi pozitif çıkan ve 14 günlük tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuşan özel bir hastanenin başhekimi Mustafa Demirel, sürecin çok sıkıntılı olduğunu söyledi. Yaşadıklarını anlatan Demirel; "Mesajlarıyla, dualarıyla bizlere destek olan herkesten Allah razı olsun. Elhamdülillah bu 14 günlük sıkıntılı süreci çok şükür atlatmış bulunmaktayız. Bu süreçte kimin, nasıl bir şekilde maruz kalacağını ne yazık ki bilmemiz mümkün değil. Ciddi manada solunum sıkıntısıyla devam eden, yoğun bakım süreçleri yaşayan ne yazık ki arkadaşlarımız mevcut. Allah’tan onlara acil şifalar diliyorum." dedi.

'En fazla vaka görülen 5 il içindeyiz'

Kayseri'nin en fazla vaka görülen 5 il arasında olduğunu anımsatan Demirel, bu durumun vatandaşları ciddi manada korkuttuğunu söyledi. Sağlık çalışanlarının da tedirgin olduğunu belirten Demirel, "Bizler 14 günlük süreci bitirir bitirmez PCR’miz negatif olduktan sonra yine hastalarımıza faydalı olmak için koşarak gelip polikliniğimize oturduk. Elimizden geldiğince yardımcı olabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı." diye konuştu.

'Bunları mümkünse yapmayın'

Vatandaşlara belirlenen kurallara uymaları tavsiyesinde bulunan Demirel, "Vaka sayısının en fazla 5 ilden biri olmamız hasebiyle yoğun bakım süreçlerini, yaşamış biri olarak bir kaç şey paylaşmak istiyorum. 65 yaş üstü vatandaşlar kesinlikle ihtiyaç olmadığı müddetçe dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyorum. Evinde 65 yaş üstü vatandaş olanların maske ile oturmalarını tavsiye ediyorum. Toplu taşım araçlarından elimizden geldiğince uzak durmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Son günlerdeki kısıtlamalarla düğün ve toplantıların ciddi manada azaldığını görüyoruz, çevremizdeki cenazelerden, yemeklerden kesinlikle uzak durun. Gün geçmiyor ki bu topluluğa girip de pozitif olan hastalarla karşılaşmayalım." dedi.

Acilde yatan bir hastayı örnek verdi

Başhekim Mustafa Demirel, hastane acilinde yatan bir hastayı örnek vererek uyardı. Demirel, "Acilimizde yatan 47 yaşındaki bir hastamız kimsesi olmadığı için hastayı götürmüş, şuanda yoğun bakım adayı genç bir arkadaşımız. Bu hastaları gördükçe bizler üzülüyoruz. Yetkililerin söylediği gibi maskemize, mesafemize ve hijyen kurallarına mutlaka uyalım. Elimizden geldiğince bu 15 günlük süre içerisinde dışarıyla temasımız konusunda mutlaka tedbirlerimizi alalım." şeklinde konuştu.

Bir uyarı da işçilere

Demirel toplu şekilde çalışan işçileri de uyardı. Demirel, "Toplu alanda çalışan işçi kardeşlerimiz; bunun ilerlemesini önlemek elinizde. Maskenize, mesafenize mutlaka dikkat edin. 30 yaşından tutun da 50 yaşına kadar birçok kişide ne yazık ki çok ciddi manada ağır seyretmekte. Geri dönüşü çok zor. Bu sıkıntılı süreci hep birlikte atlatmaya gayret edelim" diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K