K

Koronavirüs aşısının ülkemize gelişine zorunlu erteleme

Koronavirüs aşısının ülkemize gelişine zorunlu erteleme
Çin'den gelmesi beklenen koronavirüs (Covid-19) aşısının pazartesi günü Türkiye'de olması bekleniyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı son dakika açıklamayla aşıların Pekin gümrüğündeki hareketliliğin geçici olarak durdurulması nedeniyle aşıların Türkiye'ye gecikmeli olarak geleceğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, Çin'de üretilen koronavirüs aşısıyla ilgili imzaladığı anlaşma kapsamında 50 milyon aşının 11 Aralık'ta Türkiye'ye gelmesi için anlaşma sağlamıştı. Çin tarafından kaynaklanan aksaklıklar nedeniyle aşının yurda gelmesi ertelenmişti. Son olarak bu geceden (Pazar) yola çıkması beklenen 50 milyon dozluk aşının Türkiye'ye gelmesi yeniden ertelendi.

Çin’deki koronavirüs alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası, Türkiye’yi de etkiledi. Pekin’de gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmesi nedeniyle Türkiye’ye aşıların gecikmeli olarak geleceği belirtildi.

'1-2 gün gecikecek'

Açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Koca, “Pekin'deki COVID-19 alarmı ve Pekin gümrüğünde görülen COVID-19 vakası sebebiyle gümrük hareketliliğine geçici olarak ara verilmiştir. Bu nedenle gümrük işlemlerinden sonra yola çıkması beklenen aşılarımızın gelişi bir iki gün ertelenmiştir. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz” paylaşımında bulundu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K