K

Koronada, 2. dozdan sonra umut veren açıklama

Koronada, 2. dozdan sonra umut veren açıklama
Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınıyla ilgili ikinci aşılama sonrası umut veren açıklama... Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, 2. dozdan sonra virüsün bulaşıcılığının azaldığı ve bulaşsa dahi hastalığın çok hafif, hatta belirtisiz semptomlarla geçirildiğinin ortaya çıktığını söyledi.

Koronavirüs sagınının önlenmesinde şimdilik tek çare olarak uygulanan aşılama çalışmaları, tüm dünyada devam ediyor. Türkiye'de de Çin'Den ithal edilen koronavirüs aşısı uygulanıyor. Sağlık çalışanlarında ikinci doz aşılama da başladı. Ülke genelinde 5.265.466 kişiye birinci doz, 927.225 kişiye ikinci doz toplam 6.192.691 kişiye aşı yapıldı. Kayseri'de ise; 103 bin 75 kişiye ilk doz, 16 bin 496 kişiye ikinci doz ve toplam 119 bin 571 kişi aşılandı.

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, ikinci doz aşılama sonrası umut veren bir açıklama yaptı. Aşının enfeksiyon ve bulaşıcı hastalıklar için en önemli silahlardan biri olduğunu vurgulayan Toker, “İçerisinde bulunduğumuz süreçte öncelikle sağlık çalışanlarında temas çok fazla olduğu için öncelikle bizim aşılanmamız çok büyük fayda sağladı. Sağlık çalışanı ne kadar az hasta olursa, hastane dışına bu hastalığı o kadar az taşır. Bunun dışında, ileri yaştaki vatandaşlarımızın aşılanması çok önemli bir husustu. Çünkü onlarda bu virüs daha ölümcül tablolarla karşılaştığımız için o hasta grubunu da korumuş olduk. Buradan sonraki aşamada, sağlık çalışanları, askeriye, polis ve öğretmen şeklinde aşılanmalar devam edecek. Buda çok önemli çünkü hizmet sektörü. Okullarımız açılacak, orada çocuklarımızın korunması adına bu sürecin iyi gideceğini düşünüyorum. Aşı 2. dozdan sonra virüsün bulaşıcılığını azalttı ve bulaşsa dahi hastalığı çok hafif, hatta belirsiz semptomlarla geçirildiği saptandı. Şuan için bu toplumsal aşılamanın 3-4 ay içerisinde tamamlanacağını düşünürsek eğer, önümüzde ki döneme çok daha umutla bakabiliriz” şeklinde konuştu.                                             

Aşıyla beraber günlük yayınlanan koronavirüs tablosunda da olumlu değişikliklerin olacağını söyleyen Toker, “Aşıdan sonra günlük vaka tablosunda mutlaka değişiklik olacaktır. Bunun yansımalarını, sağlık çalışanı, kamu çalışanı ve yaşlı vatandaşların aşılanması bittikten sonra mutlaka göreceğiz. Aşının Faz- 3 çalışmalarını biz merkezimizde yapmıştık. Sonrasında da tüm kitlesel aşılanmada çok ciddi bir yan etki ile karşılaşmadık. Koruyuculuk açısında düşündüğümüzde aşı olunmasını şiddetle öneriyorum” diye konuştu.

Mutant virüs açıklaması

Ülkelerin korkulu rüyası haline gelen mutant virüsle ilgili olarak da Toker, “Mutant virüs, genel materyalde küçük değişiklikler ile oluşan, bulaştırıcılığının biraz daha fazla olduğunu bilimsel çalışmalarda gördüğümüz korona virüsün değişik bir çeşidi diyebiliriz. Mutant virüsün normale göre şuana kadar daha kötü seyrettiği, daha ölümcül seyrettiği ile ilgili bir durum henüz saptanmadı. Yani evet bir önce ki virüse göre daha sık bulaştığı, engelleri daha çabuk aştığını söylüyorlar ama daha ölümcül ya da yoğun bakımlık ya da kötü seyirli giden bir hastalık olduğunu şuana kadar herhangi bir açıklamada görmedik” ifadelerini kullandı.

Hijyen, maske ve mesafe kuralının eksiksiz uygulanmasının önemine işaret eden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Ayşin Kılınç Toker, "Ama bulaştırıcılık oranı daha fazla olduğu için kalabalık ortamlarda, mesafeyi ayarlayamayacağımız iş yerlerimiz, alışveriş merkezleri ve marketler gibi ortamlarda çift maske takılması, bu maskenin ağzı, burnu, çeneyi tam saracak şekilde olması, elimizi yüzümüze çok fazla ellemeden, el hijyenimizi daha sık sağlayarak bu virüsten korunabiliriz.” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K