K

Koramaz Vadisi'ne özel önlem

Koramaz Vadisi'ne özel önlem
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’nin 2013 yılında başlayan yeraltı yapılarının envanterini çıkarmaya yönelik çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, sahada devam eden bütün çalışmaları desteklediklerini belirterek, “Tarihi ve kültürel mirasımızın daha kalıcı ve anlamlı olmasını sağlayacağız” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ÇEKÜL Vakfı ve Obruk Mağara Araştırma Grubu’nun birlikte yürüttüğü çalışmalarla Koromaz Vadisi’nin zenginliği gözler önüne seriliyor. Başkan Büyükkılıç, bir yandan Koramaz Vadisi’ndeki biyolojik çeşitlilik ile ilgili çalışmalar yaptırırken diğer taraftan da tarihi ve kültürel mirasa yönelik alan taramalarının da kesintiye uğramadan sürdürülmesini sağlıyor.

Kayseri’nin eşsiz değerlerinden Koramaz Vadisi’ne özel önem veren Başkan Büyükkılıç, tarihi ve kültürel açıdan çok zengin hatta alanında Türkiye’de eşi benzeri olmayan bölgeyi turizme kazandırmanın da önemine inanarak çalışmaları yürütüyor.                                                                                           

Onlarca kez bölgeye giden, yurt içi ve yurt dışında bölgeyi tanıtıp alanında uzman kişilerle görüşen ve ortak akılla bölgenin ayağa kaldırılması için sessiz ama etkili çalışmalar yürüten Başkan Büyükkılıç, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şunları ifade etti: “2013 yılında başlayan proje de yerleşimlerin altında bulunan kaya kiliseleri, yer altı yapıları ve yer altı şehirleri ölçüldü ve belgelendi. Hatta Büyükşehir Belediyesi’ne rapor olarak sunan Obruk Mağara Araştırma ekibinin 5’inci kez hazırladığı raporda Büyük Bürüngüz, Subaşı, Küçük Bürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse ve Bağpınar’ı içine alan Koramaz Vadisi anlatıldı. Bu çalışmalar ve eserler geleceğimiz açısından geçmişten gelen rehberimiz. Bunu bilerek çalışmalarımıza devam ediyoruz."

'Vadinin zenginliği çıkarılıyor'

Büyükkılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kayseri ve başka şehirlerden üniversite hocaları ve öğrencilerin desteği ile vadinin zenginliğinin ortaya çıkarılmaya devam ettiğini söyledi. Büyükkılıç, "Tüm bu gelişmelerin ışığında, içerisindeki biyoçeşitlilik, tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri ile Koramaz Vadisi ilgi odağı haline geldi. Şükürler olsun. Gururluyuz. Yakın zamanda meyvelerini vereceğine inandığımız bu çalışmalarda, başta hiçbir ücret talep etmeden ve gönüllü olarak çalışmaları yürüten değerli hocalarımıza ve öğrencilerimize, İl Kültür ve Turizm Müdürümüze, bakanlık temsilcimize ve belediyemizde alanda görevli mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum”

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K