Koramaz Vadisi'nde 'bahar' güzelliği

Koramaz Vadisi'nde 'bahar' güzelliği
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Geçici Dünya Miras Listesi'nde yer alan Koramaz Vadisi, baharın gelişiyle birlikte yeşile bürünmeye başladı. Vadideki; kaya kiliseler, antik yerleşim yerleri, sivil mimari örnekler ve zengin bitki çeşitliliği doğaseverleri kendine çekiyor.

Deprem kırığı sonucunda oluşan ve tarihi güzellikleri ile UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi'ne giren Koramaz Vadisi, baharın gelişiyle birlikte yeşile bürünmeye başladı.

12 kilometre uzunluğundaki vadideki doğal güzellikler havadan görüntülenirken, vadi içerisinde kıvrım kıvrım giden toprak yol eşsiz görüntüler ortaya çıkardı. Kayadan yapılmış 42 tane kilisenin de bulunduğu vadide, baharın gelişiyle birlikte doğanın canlanması kendine hayran bıraktı.

Kayseri merkez Melikgazi ilçesi sınırlarında yer alan Koramaz Vadisi, doğudan batıya doğru kıvrılarak uzayan ve yaklaşık 12 kilometre uzunluğa sahip olan bir deprem kırığı oluşumudur. Vadide, bugün de hala yaşamın devam ettiği 7 yerleşim yeri bulunmaktadır. Vadideki; kiliseler, antik yerleşim yerleri, sivil mimari örnekler ve zengin bitki çeşitliliği doğaseverleri kendine çekiyor.

KORAMAZ VADİSİ NEREDEDİR ve ÖZELLİKLERİ (Tıkla...)

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×