K

Koramaz Vadisi nerededir ve özelliği nedir?

Koramaz Vadisi nerededir ve özelliği nedir?
Çok kişi tarafından bilinmese de Koramaz Vadisi, geçmişi, bitki çeşitliliği, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri bakımından dünyanın önemli vadilerinden birisi konumundadır. Peki Koramaz Vadisi nerededir? Bünyesinde barındırdığı tarihi eserler nelerdir? Vadinin bitki çeşitliliği, doğal güzellikleri ve kuş habitatı hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Kayseri merkez Melikgazi ilçesi sınırlarında yer alan Koramaz Vadisi, doğudan batıya doğru kıvrılarak uzayan ve yaklaşık 12 kilometre uzunluğa sahip olan bir deprem kırığı oluşumudur. Vadide, bugün de hala yaşam devam edegelen 7 yerleşim yeri bulunmaktadır.

Bu yerleşim yerleri doğudan batıya doğru sıra ile; Büyük Bürüngüz, Subaşı, Küçük Bürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse ve Bağpınar’dır. Buralarda binlerce yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen ortak bir somut ve somut olmayan kültür (yemek, eğlence, oyun) bulunmaktadır.

Vadi’nin taban rakımı en doğu ucunda 1.500 metre iken en batı ucunda 1.165 metredir. Bu kot farkı da Koramaz Çayının vadi tabanında rahatça akmasına sebep olmaktadır.

Koramaz Vadisi'nde neler var?

Kiliseler: Koramaz Vadisi’nde bugüne kadar tespit edilmiş olan kaya oyma kilise sayısı 30 iken modern kilise sayısı 2’dir. Kiliselerin büyük çoğunluğu Bizans döneminden kalma kiliseler olup, benzersiz freskler içeren nadir kiliseler de vadi içerisinde misafirlerini beklemektedir.

Antik Yerleşimler: Koramaz Vadisi, eşsiz antik dönem yerleşimlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bizans döneminde kullanıldığı bilinen ama tam kullanım amacı bilinmeyen muhtelif yapılar vadi içerisinde keşfetmeye meraklı araştırmacıları beklemektedir.

Sivil Mimari Örnekleri: Sayıları yüzlerle ifade edilecek kadar çok sayıda 19. ve 20. yüzyılda inşa edilmiş konaklar/köşkler/okullar vadi içerisinde yer almaktadır. Vadinin tamamına hakim olan bir mimari üslup bulunmaktadır. Vadideki yerleşimlerin sokaklarında gezerken kendinizi bambaşka bir diyarda bulacaksınız.

Ağaç ve Bitki Çeşitleri: Koramaz Vadisi, adeta çölde bir vaha gibi çıkar karşınıza. İçerisinde onlarca ağaç türü, yüzlerce bitki türü barındıran doğal bir yaşam müzesidir. Baharın gelişiyle çiçeklerin dansı başlar. Her mevsim başka başka çiçekler mis kokularıyla eşlik eder doğaseverlere.

Kuşlar: Koramaz Vadisi’nde dolaşırken kuşlardan oluşmuş bir senfoni orkestrası size eşlik eder.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K