K

KIŞA HAZIRLIK...

KIŞA HAZIRLIK...
Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde birçoğumuzu tatlı bir telaş alır. Okul parası, odun parası, kömür parası, salçalar, kurutmalıklar derken kar yağışıyla bizi bekleyen bol baharatlı sıcak ‘Arabaşı’ çorbasının lezzetini şimdiden duyar gibi oluruz. Zira kışın soğuk günlerinde bedenin soğuktan korunduğu kadar aldığı sağlıklı gıdalarla hastalıklardan korunmaya daha fazla ihtiyacı vardır.

Yediğimiz içtiğimiz şeyler temiz ve sağlıklı, bir o kadar da doğal olunca sağlığımızın o nispette iyi olacağına inanırız. ‘İnsan yediklerinden mürekkeptir’ diye eskiden kullanılan bir deyiş vardı. Bu söze kulak vererek soralım; Odun, kömür, kalın elbiseler derken doğal gıdalarla kışa hazır mıyız?

Hayat tarzlarımızla birlikte tükettiğimiz gıdaların da değiştiği bir gerçektir. Büyükler her ne kadar doğal yiyeceklere yönelme bilincinde olsa da alkol ve sigara alımı ile zayıflayan bünyeye yeterince vitamin ve mineral girmezse hastalıklar kapımızı çalacak demektir. Çocuklarımızı ise cips ve kolalardan alıkoyamadığımız bir gerçektir. Aile hekimleri yavrularımızın bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu bol su ile vitamin alması gerektiğini ısrarla söylediğinde hastalıklara karşı bünyenin hazır olmadığını öğrenmiş oluruz.

Sağlıklı bir hayat için diyet yapma, spor yapma kadar dengeli ve düzenli beslenme de önemlidir. Hani halk arasında denilir ya: ‘Kırkına kadar kuzu ye, kırkından sonra ise kuzunun yediğini ye’ diye. Bu söz yaş gurubuna göre beslenme alışkanlıklarına düzenleme getirmenin zaruretini veciz bir sözle ifade etmiştir.

Sağlıklı bünye için bilim adamlarının çalışmalarını göz önünde tutmak zaruridir. Az okuyan bir toplum olarak nereden haberimiz olacak dünya sağlık örgütünün tavsiyesinden? Birçok hastalığın yetersiz beslenmeden kaynaklanan vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklandığını? Acaba kaçımız en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak değerlerini ölçtürdü? (1)

Mesela, Dünya Sağlık Örgütü günde en az 5 porsiyon meyve sebze yenilmesini tavsiye eder. Bizim bunu düzenli biçimde tüketmemiz ne kadar mümkün. Aslına bakılırsa sebze ve meyvelerde eskisi kadar vitamin ve mineral açısından zengin değil. Bilim insanları, beslenme uzmanları tüketilen besinlerin bundan 25-30 yıl öncesi gıdalara nazaran besin değerinin daha düşük olduğunu söylüyor. Son 25-30 yıldır gübreleme, ilaçlama, sulama gibi daha fazla verim almak için yapılan uygulamalar sebze ve meyvelerin ürün miktarını artırırken besin değerlerini azaltmaktadır. Mesela hormon ve boya maddeleri kullanılarak meyve ve sebzelerin boyutları normalinden çok daha büyük olmuş, renkleri de daha canlı ve parlak bir görünüm almıştır. Yapılan incelemelerde görülmüştür ki böyle durumlarda sebze ve meyvelerin besin değeri düşmüş üstelik kullanılan zirai ilaçlar da tam temizlik sağlanmadan yenildiğinde insan vücuduna zarar verir hâle gelmiştir. Örneğin 25-30 yıl önce 1 portakal ile günlük C vitamin ihtiyacı karşılanırken şu anda ortalama 17 portakal yememiz gerektiğini uzmanlar söylemektedir. Bunu da bir kişinin gün içinde tüketmesi kolay değildir. Doğru da değildir. (2)

Bu verileri de göz önünde tutarsak doğal beslenerek sağlıklı bir bünyeye sahip olma hiç de söylendiği kadar kolay olmayacaktır. Sağlıklı beslenme konusunda elimizden geleni yapmalı, yapamadığımız durumlarda ise devreye Beslenme Destek Ürünleri girmelidir. (3)

Beslenme Destek Tabletleri vitamin ve minerallerin yüksek dozlara karşılık gelen miktarlarının hap, kapsül, şurup şeklinde kullanılabilir formları olarak tanımlanmaktadır.

Besin destekleri genel olarak vitaminler, mineraller, aminoasitler, esansiyel yağ asitleri, posa, çeşitli bitkiler ve bunların ekstralarını da kapsayan geniş bir yelpazeye sahiptir. (4)

Benim de yıllardır kullandığım ve çok faydasını gördüğüm ve tavsiye ettiğim Amway/Nutriway ürünleri, dünya çapında vitamin / mineral markasıdır.5 Ülkemizin beslenme değer oranlarına uygun ve tarım bakanlığı tarafından onaylanmıştır. (6)

Vitamin ve minerallerin kullanımı öncesi mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Zira vitamin ve minarelerin içeriğinin net olarak bilinmesi ve vücudun ihtiyacının tam belirlenerek kullanılması gerekmektedir. Bu ürünler tavsiye edilen miktarda kullanılmalı ve diğer ilaçlarla etkileşime geçmediğinden emin olunmalıdır. (7)

Mesela kışa hazırlık adına omega3, Vitamin C plus, Vitamin B plus zindeliğinizi Artırmaya Destek Seti dediğimiz ürünler tavsiye edilebilir. Özellikle azimli, enerjik ve maceracı kişilerin en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Tuttuğunu koparan gençler için tek set içerisinde üç kaliteli takviye edici gıda ürünü olduğunu söyleyebilirim. (8)

Bunlardan Omega-3 yağ asitleri bisikletin yağlanan zinciri gibi çalışarak normal kalp fonksiyonlarını destekler. Bununla birlikte, ‘esansiyel’ yağ asitleri olarak bilinmelerinin nedeni vücudumuzun bunları doğal olarak üretememesidir. Mutlaka beslenme yoluyla almamız gereken maddelerdir. Haftada bir-iki porsiyon balık içeren dengeli bir beslenme ideal olmakla birlikte, her zaman mümkün olmayabilmektedir. Kendi kendimize sentezleyemediğimiz omega-3 esansiyel yağ asitleri kalbin normal fonksiyonları için büyük önem taşımanın yanı sıra, tepeden tırnağa genel sağlığın sürdürülmesine de yardımcı olur. Nutriway™ Omega 3 Complex, EPA (Eikosapentaenoik asit) ve DHA (Dokosaheksaenoik asit) omega-3 yağ asitlerini içeren bir takviye edici gıda ürünüdür. İkisi birlikte beslenmenizde eksik kalmış olabilecek yağ asitlerinin sağlanmasına yardımcı olur. (9)

Son söz olarak kışa hazırlık sadece yaşadığımız alanları hazırlamak değildir. En az bunlar kadar aldığımız gıdalar da önemlidir. En yakın sağlık kuruluşuna giderek değerlerimizi ölçtürmek gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirme adına vitamin ve minarelerle takviye etmek gerekir. Aynı zamanda beslenme destek tableti diye piyasada bulunan birçok ürünün sentetik madde içerdiğini, gerekli onayı almayan ürünlerden uzak durmak gerekir. Unutulmamalıdır ki; vücudumuz değerlidir ona katma değer katacak olan da yine bizleriz.

Atilla Buğdaycı

Amway Serbest Girişimcisi Yıldız Zümrüt Lider

Tel: 0544 549 6213

Instagram: @atillabugdayci38

Kayseri

Web: https://www.amway.com.tr/user/BUGDAYCI

----------------------------

FAYDALANILAN KAYNAKLAR:

1file:///C:/Users/pc/Downloads/Documents/JAMA%20DERG%C4%B0S%C4%B0%20V%C4%B0TAM%C4%B0N.pdf; Optimum Sağlık Devrimi, s.Dr.Duke Johnson,S.108

2 https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/5-a-day-portion-sizes/

3 Besin destekleri kullanılmalı mı? Arş. Gör. Nilüfer Acar Tek Prof. Dr. Gülden Pekcan,PDF S.17,18,19,20, Şubat – 2008 ANKARA

4 Arş. Gör. Nilüfer Acar Tek Prof. Dr. Gülden Pekcan,age. S.7, Şubat – 2008 ANKARA

5 https://www.amway.com.tr/business-info/library#!filter?keywords= ;Optimum Sağlık Devrimi, s.Dr.Duke Johnson,S

6https://ggbs.tarim.gov.tr/cis/servlet/StartCISPage?PAGEURL=/FSIS/ggbs.takviyeGidaSorgu.html&POPUPTITLE=AnaMenu

7 Johnson, Dr.Duke Age.s122

8 https://www.amway.com.tr/Nutriway%E2%84%A2-ile-Zindeli%C4%9Finizi-Art%C4%B1rmaya-Destek-Seti/p/294545

9 https://www.amway.com.tr/Omega-3-Complex-Nutriway%E2%84%A2/p/4298?searchKeyword=omeg

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K