K

Kış lastiğinde geri sayım başladı; Ne zaman zorunlu?

Kış lastiğinde geri sayım başladı; Ne zaman zorunlu?
Kış lastiği uygulamasında geri sayım başladı. 1 Aralık zorunlu olma tarihi. Peki kış lastiğine geçmek için kar yağması gerekiyor mu? Havaların soğuması ya da sıcaklığın kaç dereceye düşmesi yeterli olmaktadır?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 7 yıl önce yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, Kayseri'nin de aralarında olduu ağır kış şartlarının yaşandığı illerde araçlarda kış lastiği kullanılması zorunlu hale getirildi.

Kış lastiği, gizli buzlanma, yağmurlu ve çamurlu yollarda fren mesafesini düşürerek güvenli sürüş sağlıyor. Ayrıca viraj emniyeti açısından da çok büyük önem taşıyor. Kış lastiği takma zorunluluğu yönetmeliğe göre 1 Aralık günü başlıyor. Ancak sürücülerde ‘kış lastiği kar yağınca takılır’ gibi yanlış bir algı var. Sürücüleri uyaran 30 yıllık lastik ustası Nurettin Semih, özellikle iç bölgelerde havaların soğuduğuna dikkat çekerek kış lastiklerine geçiş için sıcaklığın 7 derecenin altına düşmesinin yeterli olacağını söyledi.

Kış lastiği ne zaman takılmalı?

Kış lastiklerinin, mevsimlik lastiklere oranla yüksek güvenlik sağladığını vurgulayan Semih, “Kış lastiği araçlardaki fren mesafesini mevsimlik lastiklere göre yüzde 60 oranında geri çeker. Asfaltın soğumuş olması kış lastiğine geçiş için yeterlidir. Bu nedenle lastik değiştirmek için kar yağmasını beklemek doğru değil. Sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü havalarda yerde kar olmasa da kış lastikleri zarar görmez” dedi.

4 tekere de takılmalı mı? 

Kış lastiğinin iyi bir fren performansı ve kararlılık için dört tekerleğe de takılması gerektiğini belirten Semih, “Çünkü aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir” diye konuştu. Kayseri’de bir lastik değişimi, balans ayarıyla birlikte 10-15 liraya yapılıyor.

Kış lastiği fiyatları

Kış lastiklerinin fiyatları ise, binek otomobil için tanesi 250 ila 500 lira, jip lastikleri 450 ila 700 lira ve  kamyon lastikleri 1250 ila 2000 lira arasında değişiyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K