K

Kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlıyor ve taktırmamanın cezası ne kadar?

Kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlıyor ve taktırmamanın cezası ne kadar?
“Kış lastiği zorunlu mu?", "Hangi araçları kapsıyor?”, “Kış lastiği ne zaman takılmalı?” ve "Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar?" gibi soruların cevabı, her sene kış mevsimine girerken sürücülerin en fazla merak ettiği konuların başında geliyor. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren konuyla ilgili merak edilenler haberimizde…

Kış lastiği zorunluluğuna ilişkin esasları belirleme yetkisi 9 Şubat 2017’de çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na verildi. İlgili kanun maddesine bağlı olarak Bakanlık, 1 Nisan 2017’de kış lastiği usul ve esasları belirlendi.

KIŞ LASTİĞİNİN ZORUNLU OLDUĞU TARİHLER

Bakanlığın belirlediği usul ve esaslara göre kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerini kapsıyor. Bu tarihlerde yolcu ve eşya taşınmasında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu var. Bu düzenleme, hususi taşıtlar içinse can ve mal güvenliği açısında tavsiye edilmiştir.

İLLERDE KIŞ LASTİĞİ UYGULAMA TARİHLERİ

Genel tarihleri (1 Aralık – 1 Nisan) belirleyen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, il sınırlarında yetkiyi valiliklere bırakmıştır. Yani Valilikler, kent sınırları içinde o ilin iklim şartlarına göre kış lastiği takma tarihlerini önceden duyurmakla yetkilendirilmiştir. Bununla, sıcaklık değerlerinin eksinin altına çok fazla düşmediği kıyı illeri ile aksi iklim koşullarının yaşandığı iç bölge kentleri arasında doğru tarihlerin uygulanması amaçlanmıştır.

KIŞ LASTİĞİ HUSUSİ ARAÇLARDA ZORUNLU MU?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, hususi (özel) tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluğu bulunmuyor. Ancak, hususi araçların da can, mal ve seyahat güvenliği için kış şartlarında kış lastiği takmaları önerilmiştir.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI NEDİR?

Şehirlerarası yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan araçlarda 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takılması zorunlu. Bu araçlarda, belirlenen tarihlerde kış lastiği kullanılmamasının yaptırımı bulunuyor. Kurala uymayan sürücülere 2023 yılı itibariyle 1152 lira para cezası uygulanmaktadır. Para cezası her yıl ocak ayında yeniden değerleme oranında güncellenmektedir.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K