K

Kış Lastiği Uygulamasında Son Gün

Kış Lastiği Uygulamasında Son Gün
Türkiye'de yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar adına kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak.

Havaların soğumasıyla birlikte sürücüler yazlık lastiklerini değiştirerek araçlarına kış lastiklerini takmaya başladı. Her yıl, 1 Aralık - 1 Nisan tarihleri arasında ticari amaçlı (yolcu, eşya ve yük) taşımacılık yapan araçlara kış lastiği takma zorunluluğu bulunuyor. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar içinse kış lastiği takma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak trafik güvenliği açısından tavsiye ediliyor.

Resmi Gazete'de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI

Kış lastiği takma mecburiyeti bulunan araç sürücüleri, uygulamalarda yakalanmaları halinde cezalandırılıyor. Ocak 2022'ye kadar kurala uymayan araçların sürücülerine 835 TL ceza kesilecek. Bu ceza, yeni yılda, yeniden değerleme oranında arttacak. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K