K

Kış lastiği hatırlatması: Uymayanlara ceza

Kış lastiği hatırlatması: Uymayanlara ceza
Kayseri Emniyet Müdürlüğü tarafından sürücüler uyarıldı. 1 Aralık 2019 tarihi itibari ile başlayan kış lastiği uygulamasında, kış lastiği takmayan araçlara cezai işlem uygulanacağı belirtildi. Peki hangi araçlar kış lastiği takmak zorunda ve cezası ne kadar?

Hava sıcaklığı azaldığında, aracın normal lastikleri sertleşir ve kış şartlarında kullanımı güvensizleşir. Kış lastiğindeki kauçuk bileşik, normal lastikten farklı olarak buz ve karda sürücü ve araçtaki diğer yolcuların güvenliğini artırır. Bu nedenle zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması yılın belli dönemlerinde uygulanmaktadır.

Hangi araçlarda kış lastiği zorunlu? 

Kazaları büyük oranda engelleyen kış lastiği uygulaması, yük ve yolcu taşıyan araçlar için zorunlu. Hususi araçlar içinse zorunluluk yok. Ancak, seyahat güvenliği ve trafikteki diğer araçları tehlikeye düşürmemeleri için onların da kış lastiği taktırmaları öneriliyor.

Emniyet'ten ceza hatırlatması

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü, güvenli seyahat yapılabilmesi ve olası kazaların önüne geçilebilmesi için yürürlüğe giren kış lastiği uygulaması hakkında hatırlatma yaptı. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada; "İlimiz genelinde yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği uygulamasının; her yılın 1 Aralık tarihi ile takip eden yılın 1 Nisan tarihi arasında kalan (4) aylık süre içerisinde uygulanması, hava şartlarının olumsuz seyretmesi halinde ise belirtilen tarih aralığının bir ay öncesi ve bir ay sonrasında 1’er aylık süre ile arttırılarak uygulanmasına ilişkin olarak ilgili mevzuat hükümlerine istinaden Valiliğimizce karar alınmıştır. Belirtilen tarih aralığında İlimiz genelinde kış lastiği takma zorunluluğu bulunan araçlara yönelik olarak yapılacak trafik denetimlerinde, kış lastiği olmayan araçlara 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereğince cezai işlem uygulanacaktır." denildi.

Kış lastiği takmayanlara verilecek ceza

Kış lastiği kuralına uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek. Bu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla güncellenecek.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×