K

Kış lastiği hangi araçlarda zorunlu: Cezası ne kadar?

Kış lastiği hangi araçlarda zorunlu: Cezası ne kadar?
Havalar soğumaya başlarken sürücüler en çok bu soruların cevabını merak ediyor. Kış lastiği takmak zorunlu mu? Mecburiyet hangi araçları kapsıyor? Kış lastiği ne zaman takılmalı? Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar? Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren kış lastiği mecburiyeti ve zamanıyla ilgili merak edilenler haberimizde…

Kış lastiği zorunluluğuna ilişkin esasları belirleme yetkisi 9 Şubat 2017’de çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na verildi. İlgili kanun maddesine bağlı olarak Bakanlık, 1 Nisan 2017’de kış lastiği usul ve esasları belirlendi.

Kış lastiği ne zaman takılmalı?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği usul ve esaslara göre kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerini kapsıyor. Bu tarihlerde yolcu ve eşya taşınmasında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu var. Bu düzenleme, hususi taşıtları ise kapsamazken, can ve mal güvenliği açısında kış lastiği takmaları önerilmiştir.

İllerde kış lastiği uygulama tarihleri

Genel tarihleri (1 Aralık – 1 Nisan) belirleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, il sınırlarında yetkiyi valiliklere bırakmıştır. Yani Valilikler, kent sınırları içinde o ilin iklim şartlarına göre kış lastiği takma tarihlerini önceden duyurmakla yetkilendirilmiştir. Bununla, sıcaklık değerlerinin eksinin altına çok fazla düşmediği kıyı illeri ile aksi iklim koşullarının yaşandığı iç bölge kentleri arasında doğru tarihlerin uygulanması amaçlanmıştır.

Özel (hususi) araçlarda zorunlu mu?

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, hususi (özel) tescilli taşıtlarda kış lastiği takma zorunluğu bulunmuyor. Ancak, hususi araçların da can, mal ve seyahat güvenli için kış aylarında kış lastiği takmaları önerilmiştir.

Yolcu ve yük taşıyan araçlarda zorunlu mu?

Şehirlerarası yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu vardır. Bu araçlarda, yılın zorunlu tutulan dönemlerinde kış lastiği kullanmamanın cezası 2020 yılı için 776 lira. Kış lastiği takmama cezası, 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle yeniden değerleme oranı çerçevesinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından güncellenecek. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K