K

Kış Geldi; Aktarlardan En Fazla Bu Ürünler Alınıyor

Kış Geldi; Aktarlardan En Fazla Bu Ürünler Alınıyor
Havaların soğumasıyla birlikte hastalıklardan korunmak isteyen vatandaşlar, soluğu aktarlarda aldı. Aktar Muhammet Fatih Yıldız, satışların arttığını belirterek vatandaşların en fazla ıhlamur, kuşburnu ve narçiçeği aldığını söyledi.

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğumasının ardından vatandaşlar, hastalıklara önlem alabilmek için bitkisel ürünlere yöneldi. Kış hastalıklarıyla birlikte Koronavirüsten de korkan vatandaşlar, takviye gıda almak için aktarların yolunu tutuyor.

Kayseri’de 7 yıldır aktar olarak hizmet veren Muhammet Fatih Yıldız (27), vatandaşların ilgisinden memnun olduklarını söyledi. Antibiyotik olarak en çok papatya önerdiklerini belirten Yıldız, “Kışın tercih edilen özellikle C vitamini açısından zengin bitkiler var. Narçiçeği, kuşburnu gibi… Ama antibiyotik olarak papatya öneriyoruz. Propolis özellikle öneriyoruz. Propolisin bağışıklığı güçlendirici özelliği var. Vatandaşlar da bu mevsimde en çok ıhlamur, kuşburnu, ada çayı, papatya gibi bitkisel çayları tercih ediyor” dedi.                                                                                                                                      

“BAZI BİTKİLER YENİ TALEP EDİLMEYE BAŞLADI”

Bazı bitkilerin vatandaşlar tarafından yeni keşfedilmeye başladığını belirten Yıldız, “Kekik ve Buhundiye yeni yeni duyulmaya ve tercih edilmeye başladı. Buhundiye’yi çok öneriyoruz. Bağışıklığı güçlendirici etkisi var. Boğaz ağrısı, öksürük, mide rahatsızlıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği belirtiliyor.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK FAZLA FİYAT ARTIŞIMIZ OLMADI”

Baharat ve bitkisel ürünlerde çok fazla fiyat artışı olmadığını belirten Yıldız, “Ürünlere piyasa koşullarında az miktarda zam geldi. Üreticiden tüketiciye gelene kadar arada aracılar oluyor. Onlara göre fiyat artışı oluyor ama çok fazla değil. En çok satılan ürünlerden olan ıhlamur yaprak olanının fiyatı 200 lira, çiçek olanın fiyatı da 300 lira. Kuşburnu ise 25 lira, narçiçeği 65 liradan satılıyor” diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K