K

Kira veya temizlik karşılığı kapıcı çalıştırılabilir mi?

Kira veya temizlik karşılığı kapıcı çalıştırılabilir mi?
Apartman ve site yönetimi kolay gibi gözükse de maalesef kolay olmayan ve bilgi gerektiren bir iştir. Bazı konularda ise vatandaşların doğru gibi gördüğü yanlışlar vardır. Kısmi süreli iş sözleşmesi (part - time) ile kapıcı çalıştırılması da bu konuların başında geliyor. Peki bu mümkün mü? Kat görevlisi hangi şartlarda çalıştırılabilir ve görev alanı nelerle sınırlıdır? Merak edilen bu konuyu, Miraç Bina ve Site Yönetimi Sahibi Volkan Candan ile konuştuk.

Genellikle apartmanlarda çalışan kapıcılar doğalgaz kullanımının da artmasıyla tam zamanlı olarak değil, halk arasında temizlik veya kira karşılığı olarak da bilinen kısmi süreli olarak çalışacak şekilde kat görevlisi çalıştırmayı tercih ediyorlar.

Doğru bilinen yanlış

Buraya kadar her şey normal. Ancak sorun bundan sonra başlıyor.  Apartman yöneticilerimizin birçoğu kapıcıyı işe alırken şu şartları sunuyor; Kira vermeyeceksin, Elektrik ve su faturan kendine ait, Doğalgaz merkezi ise yakıtın bize ait, Sen de bunların karşılığında bizim kapıcılık hizmetimizi (çöp toplama ve bina temizliği başta olmak üzere apartman ile alakalı birtakım işler) yapacaksın.

Maalesef günümüzde birçok apartman bu şekilde kapıcı çalıştırıyor ve sonra apartman çok büyük maddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliyor. Aslında hiçbir yaptırım yada sıkıntı ile karşılaşmamak için yapılması gerekenler çok basit...

Neler yapılmalı?

- Öncelikle işe alınacak apartmana ait karar defterine apartman adına bir vergi numarası almak ve SGK'dan işyeri dosyası açma işlemi için karar alınarak bu kararda yetki yönetim kurulu başkanına verilmeli.

- İşe alınacak kişi ile Kısmi süreli ( part-time ) iş sözleşmesi yapılacak ve burada günlük çalışma süresi belirtilecek. Önemli olan günlük çalışma süresinin 1 saatten aşağı olmamasıdır.

- Yapılacak olan sözleşmede tüm şartlar belirtilmelidir.

- Sözleşmede belirtilen süreye göre sigorta primi yatırılacağından dolayı gün sayısı şu şekilde hesaplanacaktır. Bu hesaplamayı mali müşavirler de yapmaktadır.                                            (Sözleşmede belirtilen günlük çalışma saati x 30 gün) / günlük çalışma süresi olan 7,5 saat) ’ tir. Bu gün sayısı asgari 4 gün olmaktadır.

Yani asıl vurgulamak istediğimiz çalışan kapıcının mutlaka ama mutlaka sigortalı olması ve sözleşmesinin yapılmasıdır. Ve ayrıca temizlik veya kira karşılığı kapıcı çalıştırma diye bir durum asla yoktur.

Şayet buna dikkat edilmez ise, SGK denetmenlerinin durum tespiti halinde apartman kat maliklerinin tamamı kesilecek ceza tutarı ve sigortasız çalışanın hak edeceği alacakları gibi yaptırımlar ile karşı karşıya kalacaktır.

Yukarda belirttiğimiz konulara dikkat etmeniz dileğiyle, huzurlu ve sağlıklı günler…

Miraç Bina ve Site Yönetimi / Volkan Candan 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K