K

Kestel Mağaraları, keşfedilmeyi bekliyor

Kestel Mağaraları, keşfedilmeyi bekliyor
Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinnde bulunan ve kuruluşu 300’lü yıllara kadar uzanan Keşlik köyündeki tarihi kayadan oyma mağaralar, keşfedilmeyi bekliyor.

Mevcut tarihi kalıntılardan yola çıkılarak geçmişi 300’lü yıllara kadar uzandığı bilinen Keşlik köyündeki tarihi kalıntılar, İslamiyet’ten önce Hristiyanların yaşadığı Bizans ve Roma baskılarından kaçarak kendilerini korudukları Katakom denilen kaya yapılar. Birçok kaya, yapı içerisinde yeraltı şehrine rastlamak mümkün.

Keşlik Köyünde halk arasında Kestel denilen yeraltı şehri yüzlerce metre uzunluğunda. Yüzlerce metre gidildikten sonra aşağıda yer düzeliyor ama o düzgün yerleşim birimine girebilmek için pek çok  kıvrımlardan geçmek ve koridorları aşmak gerekiyor.

Derin Kuyu benzeri yereltı şehri

Bölgedeki tarihi yapılarla ilgili bilgi veren Emekli Tarih Öğretmeni Metin Çetin, bölgede bulunan yeraltı şehrinin Derin Kuyu benzeri bir yer olduğunu söyledi. Çetin, "İçerisine yüzlerce insan saklanarak aylarca tehlikeden korunabilecek şekilde inşa edilmiş. Mutlaka bir su kaynağına ulaşıyor ve insanlar burada günlük ihtiyaçlarını aylarca karşılayabiliyordu. Derin Kuyu'da örneğini gördüğümüz yeraltı girişlerinden birisi de Kestel dediğimiz bu mağaralar” diye konuştu. 

'Havalandırma delikleri açılmalı'

Yeraltı şehirlerinin derinliklerine hava gitmediğini de kaydeden Emekli Tarih Öğretmeni Çetin, hava delikleriin açılması gerektiğini söyledi. Çetin, “Taş kapılar yerleştirilmiş ancak en olumsuz taraf hava gelmemesi. Önceleri bir havalandırma olduğu belli, hava geliyordu ama son zamanlarda rüzgardan, selden o havalandırma delikleri kapandığı için hava gelmiyor bu yüzden tehlike arz ediyor. Temizlenerek ortaya çıkarıldığında belki de önemli bir tarihi delile ulaşmış olacağız." dedi.

 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K