K

'Kesin korunacak hassas alan' ilan edilen Sultan Sazlığı nerede?

'Kesin korunacak hassas alan' ilan edilen Sultan Sazlığı nerede?
Kayseri'de göçmen kuşlarının göç yolunun kesiştiği yer olan Sultan Sazlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "kesin korunacak hassas alan" olarak ilan edildi. Peki Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar üçgeninde bulunan Sultan Sazlığı'na ulaşım nasıl sağlanır? Haberimizde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sultan Sazlığı'nın "kesin korunacak hassas alan" ilan edilmesi Kayseri'de heyecanla karşılandı. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, "Bu haber bizi mutlu etti" dedi.

Kayseri'de, Develi, Yeşilhisar ve Yahyalı ilçe sınırları içerisinde bulunan, Avrupa ve Afrika arasındaki göçmen kuşların kullandığı ana göç yolunun kesiştiği yer olan Sultan Sazlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "kesin korunacak hassas alan" olarak ilan edildi.

Bu karar Kayseri'de heyecanla karşılanırken, açıklama yapan Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, kararın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. abbar, "Gerçekten bizde bu habere çok mutlu olduk. Sultan Sazlığı’nın kesin korunacak hassas alanları içerisine dahil olması, Cumhurbaşkanımızın bir kararname ile bunu imzalamış olması, Develiler adına gurur duyduğumuz bir olay oldu. Çünkü sadece Develi’nin değil, Yahyalı’nın, Yeşilhisar’ın, Kayseri’nin ve hatta ülkemizin göz bebeği konumunda olan, içerisinde endemik bitkilerden tutun 350’ye yakın kuş türünün barındığı Sultan Sazlığı Kuş Cennetimizin, Cumhurbaşkanımızın bu kararı ile daha korunaklı bir hal alması bizi mutlu etti. Bundan sonra bizde yavrularımıza ve gençlerimize emanet aldığımız bu doğayı daha güzel bir şekilde onlara devretmenin adımını da atmış oluyoruz" ifadelerini kullandı.

Sultan Sazlığız nerede ve nasıl ulaşılır

Sultan Sazlığı Kuş Cenneti ve Milli Parkı, Türkiye’nin en önemli ikinci kuş cenneti konumundadır. Erciyes Dağı'nın eteğinde Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri üçgenindeki kapalı su toplama havzasında yer alır. Adını ve ününü Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki sultanların avlak yeri olmasından almıştır. 

301 kuş türüne sahiplik yapan Sultan Sazlığı'nda 600 bini aşkın su kuşu yaşamaktadır. Bölge halkının geçim kaynağı da olan gölette yetişen sazlıklar kesilerek yurt içine ve dışına satılmaktadır. 

Kayseri şehir merkezinden ulaşım çok kolaydır. Merkezden hareket eden Yahyalı minibüslerini kullanarak 1,5-2 saat sonra Sultan Sazlığı'nın içinde yer alan Ovaçiftlik Köyü’ne ulaşılabilir. Her yıl on binlerce turist bölgeyi ziyaret etmektedir.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K