K

Kayseri'ye iki müze daha kuruluyor

Kayseri'ye iki müze daha kuruluyor
Kayseri'ye iki müze daha kurulacak. Melikgazi Belediyesi, 'Kayseri Ticaret ve Esnaf Müzesi' ve 'Kayseri Tesbih Müzesi' kuracak.

Yeni kurulacak müzelerle ilgili Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu açıklama yaptı. Kayseri’nin müzeler şehri olduğunu söyleyen Palancıoğlu, iki müze için hazırlıkların sürdüğünü duyurdu. 

18-24 Mayıs tarihlerinin Müzeler Haftası olarak kutlandığını anımsatan Palancıoğlu, "Kültür mirasımızın korunması ve müzeciliğin tanıtılması açısından önemli bir fırsat. Müzeler turizmde önemli ayaklarından bir tanesi. Müzelerin olmadığı şehirlere genelde çok az turist geliyor. Kayseri'de Büyükşehir Belediyemiz, Melikgazi Belediyemiz ve diğer belediyelerimiz yeni müzeler açacak." dedi.

Kayseri Ticaret ve Esnaf Müzesi için protokol imzalandı

Melikgazi Belediye Başkanı Palancıoğlu, kurulacak Ticaret ve Esnaf Müsezi için Kayseri Kicaret Odası ile protokol imzaladıklarını söyledi. Palancıoğlu, "Belediye olarak Ticaret Odası ile yaptığımız çalışmalar neticesinde Kayseri'ye güzel bir Ticaret ve Esnaf Müzesi'ni kazandıracağız. Kayseri ticareti ile ünlü bir şehir ve ticareti üzerine fıkralar yazılmış. Açacağımız yeni müze ile ticaret hayatının geçmişini tekrar canlandırmak istiyoruz. Müzeyle, Kayseri halkının ve Kayseri Ticaret Odası üyelerinin, esnafın ellerinde bulunan ticari belge ve nesnelerin bir araya getirilip sergilenmesi, işadamlarının ticari birikimlerinin paylaşıma sunulması, tekstil, kartpostal ve resim gibi eskiye dayalı sergilerin açılmasını amaçlıyoruz. Türkiye'de 2 tane Ticaret Müzesi var diye biliyorum. İnşallah üçüncüsü de Kayseri'de olacak” dedi.

Kayseri Tesbih Müzesi

Farklı konseptte bir müzeyi daha Kayseri’ye kazandıracaklarını söyleyen Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu şunları kaydetti: “Kayseri'ye bir tesbih müzesi kazandıracağız. Tesbih farklı inançlarda da kullanılan bir ibadet aracı. Bizim kültürümüzde kullandığımız tesbihleri yeni açacağımız müzede sergileyeceğiz. Müzelerle ilgili çalışmalarımız devam edecek. Bu vesile ile Müzeler Haftası’nı tebrik ediyorum. İnşallah bu iki müzemizi kısa zamanda hayata geçireceğiz. Hayırlı olmasını dilerim.”

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K