'Kayseri'nin yurt sorunu yok'

'Kayseri'nin yurt sorunu yok'
Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, kentte üniversite öğrencilerinin barınma sorunu olmadığını söyledi. Yurtkur öğrenci yurdunda incelemelerde bulunan Günaydın, "İlimizde herhangi bir yurt sorunu ve açıkta olan öğrenci bulunmamaktadır" dedi.

Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı ile birlikte Yurtkur Kayseri Erciyes Erkek Öğrenci Yurdu’nda incelemelerde bulundu.

Üniversitelerdeki yeni eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla yurtlarda inceleme yaptıklarını söyleyen Vali Günaydın, kentte yurt sorunu olmadığını vurguladı. Günaydın, "4 Ekim itibariyle üniversitelerimizin büyük kısmında yeni eğitim öğretim yılı başlıyor, bazı üniversitelerimiz de başladı. Çocuklarımızın, gençlerimizin barınmasıyla ilgili Kayseri’mizde şuanda hiçbir sıkıntımız yok. Yurtlarımız son derece barınmak için hazırlıklı. Kaydını yaptıran gençlerimiz rahatlıkla burada öğrenim hayatlarını devam ettirebilirler. Bunun dışında da belediye imkânlarımız, valilik imkânlarımız, misafirhanelerimiz gençlerimizin hizmetinde. Bunlar talep ettikleri, arzu ettikleri takdirde bu konuda kendilerine yardımcı olacağız. Biz Kayseri ve esnafları olarak misafirliğe gelen üniversite öğrencilerimizin her türlü ihtiyacını karşılamak için hazırlıklarımızı tamamladık.” diye konuştu.

Kentte bütün tedbirlerin alındığını vurgulayan Vali Günaydın, “Bütün kurum müdürlerimizle, yetkililerle, rektörlerimizle toplantılarımızı yaptık, bu toplantıları önümüzdeki haftada da devam ettireceğiz. Gençlerimizin Kayserimizde rahat, huzurlu ve güvenli bir şekilde eğitim-öğretim hayatını devam ettirmeleri için bütün tedbirler alınmıştır. Özellikle altını çizeyim barınma konusunda da gençlerimizin bütün sorunlarını çözecek noktada gerekli hazırlıklarımızı yaptık, bu konuda olumsuzluk olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Yurtların kapsamı ile ilgili yetkililerden bilgi aldıklarının belirten Başkan Büyükkılıç da, Kayseri’nin 5 üniversitesi ile üniversiteler şehri ve eğitimin merkezlerinden birisi olduğunu söyledi. Büyükkılıç, "Kayserimiz aynı zamanda genç dostu, ödüller almış bir şehir. Belediyeler olarak bizler bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyoruz. Kayseri’mizde kelimelerin ve cümlelerin üzerine basa basa söylüyoruz, şu anda herhangi bir yurt sorunu ve açıkta olan öğrencimiz yok. Eğer böyle bir sıkıntısı olan varsa yerel yönetimlerimize, kurum ve kuruluşlarımıza müracaat ettiklerinde rahatlıkla onlara fırsat verilir” diye konuştu.

Büyükkılıç, Kayseri’nin her zaman olduğu gibi öğrencinin yanında, hizmetleri ile ön plana çıkan bir anlayışın olduğu şehir olarak anıldığını ifade ederek, “Ayrıca KYK’mıza 2 bin yataklı yeni yurt yapılıyor, 3 bin yataklı yurdumuzun da gerekli çalışmalarını başlattık. O da devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza da bu hassasiyetlerinden ve bize sahip çıkma duygularından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×