K

Kayseri'nin 'turist ağırlama' sıralaması yükseldi

Kayseri'nin 'turist ağırlama' sıralaması yükseldi
Kayseri, çektiği yabancı turist sayısı bakımında Türkiye sıralamasını yükseltti. Toplam yabancı turist sayısında 2019 yılında iller arasında 20. sırada yer alan Kayseri, 2020 senesinde 13. sıraya yükseldi. Bunda aslan payı ise Erciyes'e ait.

Her yıl 15-22 Nisan arası Dünya Turizm Haftası olarak kutlanırken, 6 bin yıllık geçmişe sahip Kayseri de gerek yer üstü gerekse yer altı turizm potansiyeliyle göz doldurmaya devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün il il turizm istatistiklerinde Kayseri, turist ziyaretçi sıralamasında 2020 yılında pandemiye rağmen bir önceki yıla kıyasla yükseliş kaydetti. Buna göre Kayseri, toplam yabancı turist miktarında 2019 yılında iller arasında 20. sırada yer alırken, 2020 yılında ise 13. sıraya yükseldi.

Kayseri Büyükşehir başta olmak üzere şehrin tanıtımına yapılan katkı sonuç verdi. Bu kapsamda, Kayseri’nin turizm anlamında dünyaya açılan kapısı sayılan Erciyes Kayak Merkezi, dünyada en gözde kayak merkezleri arasında yer alıyor. Hem kayak merkezi ve kış sporları konusunda hem de Kayseri’nin turizm değerlerini dünyaya tanıtma noktasında büyük görev üstlenen Erciyes Kayak Merkezi, başta Ukrayna ve Rusya olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri ile ABD’den de turistleri misafir ederek Kayseri’nin adını dünyaya duyuruyor.                                                                                                                    

Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’nin en önemli turizm zenginliği olan Erciyes’ten sadece kış sporları alanında değil, geliştirilen projeler, yapılan sıcak su araştırmaları ve altyapı çalışmaları sayesinde sporun ve turizm faaliyetlerinin hemen her alanında yılın 12 ayı boyunca faydalanılması için gayret gösteriyor.
Büyükşehir Belediyesi, kadim kent Kayseri’nin, Yamula Barajı kıyısında milyon yıllık antilop, fil, gergedan, zürafa fosillerini ve Kaniş Karum’da Anadolu’daki tablet şeklinde ilk yazılı belgeleri gün yüzüne çıkardı. Arkeoloji turizmi yanında, zengin mutfağı ile gastronomi, kadim kültürü ile kültür turizmi, eşsiz doğa güzellikleri ile de şehrin zengin turizmini öne çıkarmayı sürdüren Büyükşehir, benzersiz doğa ve tarih değeri Koramaz Vadisi’nin de, UNESCO Dünya Geçici Listesi’ne girmesini sağladı. 

'MARKA ŞEHİR OLMA KARARLIĞIMIZ SÜRECEK'

Büyükşehir'den yapılan açıklamayla; Kayseri’nin incisi Erciyes’ten Kapuzbaşı Takım Şelalesi’ne, doğa harikası olan Sultan Sazlığı’ndan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Koramaz Vadisi’ne, Anadolu’da ticaretin ilk başladığı yer olan 6 bin yıllık geçmişe sahip Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü’nden Kayseri Kalesi’ne ve Gesi Bağları’ndan, hanları ve kervansarayları gibi değerlerine kadar birçok tarihi eserini turizm alanında tanıtarak, marka bir şehir olma kararlılığını sürdüreceği vurgulandı. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×