K

Kayseri'nin aşılamadaki rengi değişti | Kayseri aşılama oranı

Kayseri'nin aşılamadaki rengi değişti | Kayseri aşılama oranı
Pandemiyle mücadelede tek silah olan aşılamada Kayseri'nin kategori rengi değişti. Aşı sırası gelen nüfusun yüzde 65'inin aşılandığı kentin risk haritasındaki rengi turuncudan sarıya döndü.

Aşılama ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ayrı ayrı açıklama yapıldı. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Koca; "KAYSERİ ve KİLİS aşılanmada %65’in üstünde bir orana ulaşarak yüksek riskli (Turuncu) iller grubundan çıktı. Orta riskli (Sarı) iller grubuna geçti. Bundan daha iyisi Mavi!" ifadelerine yer verdi.

Sağlık İl Müdürlüğün'den yapılan yazı açıklamada da Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesinin sürdüğü anımsatılarak mücadele kapsamında da aşılamanın son sürat devam ettiği vurgulandı. Açıklamada; "Kayseri'de de aşılama oranları yükseliyor. Turuncu kategoride bulunan Kayseri, Sayın Valimiz başta olmak üzere; Vekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, KSO, KTO, KTB, OSB Başkanlarımız, İl Sağlık Müdürümüz, sağlık yöneticilerimiz ve özverili sağlık çalışanlarımızın gayretleriyle, vatandaşların da aşıya ilgisi sonrası turuncu kategoriden sarıya geçti. Bir sonraki adım ise mavi kategori. Sağlık Bakanlığımızın yayınladığı haritada Kayseri yüzde 65'in üzerine çıkıp sarı kategoride yer alarak, mavi katogoriye bir adım daha yaklaştı. Lütfen randevularımızı alarak aşılarımızı olalım” ifadelerine yer verildi.                                 

AŞI ORANLARINA GÖRE RENKLERİN DİLİ

Yapılan aşı oranlarına göre iller renklendiriliyor. İllerin rengi, aşı sırası gelen nüfusun yüzde 55'in altında kalan aşılama oranına göre kırmızı, nüfusun en az bir doz aşılanması sonucunda yüzde 55 ile 65 arasında kalan oranına göre turuncuya, yüzde 65 ile 75 aşılanması sonucunda sarıya, yüzde 75 üzeri aşılanma oranına göre ise mavi renge ulaşılıyor. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K