K

Kayserili Mimar Sinan kimdir, kaç eser yaptı,

Kayserili Mimar Sinan kimdir, kaç eser yaptı,
Osmanlı döneminin en önemli mimarı Mimar Sinan, ölümünün 436. yıl dönümünde anılmaya devam ediyor. Kayseri'de doğup büyüyen ve toplam 375 eser inşa eden Mimar Sinan'ın hayatını derledik. Mimar Sinan kimdir? Mimar Sinan memleketi Kayseri'ye kaç eser bıraktı ve bunlar hangileri? Kaç yaşında mimar oldu? Bu ve daha fazla sorunun cevabı haberimizde.

Kayseri’nin Melikgazi İlçesi’ne bağlı Ağırnas Köyü’nde dünyaya gelen Mimar Sinan, Osmanlı döneminden günümüze büyüleyici mimari eserler bırakmıştır. Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi mimarlarından biri olarak kabul edilen Mimar Sinan, 436 yıl önce bugün vefat etti. Ölümünün ardından yıllar geçmesine rağmen inşa ettiği eserlerle hala günümüzde isminin dillerde dolaşmasını sağlıyor.

MİMAR SİNAN KİMDİR?

Mimar Sinan 1480 yılında, Kayseri’nin Ağırnas köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Mimar Sinan’ın doğduğu ev Ağırnas’ta müze olarak sergileniyor. Yerli ve yabancı ziyaretçilere ev sahipliği yapan müze, sanat severlerin ilgi odağı. Mimar Sinan, 22 yaşına kadar Kayseri’de yaşamıştır. 22 yaşında Acemi Oğlanlar Ocağı’na alınan Mimar Sinan, mimarlığa ilk adımlarını burada atmaya başladı. 40 yaşında da mimarlık unvanını aldı. 81 camii, 51 mescit, 55 medrese, 26 darül-kurra , 17 türbe, 17 imarethane, 3 darüşşifa (hastane), 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 hamam olmak üzere 375 eser inşa etmiştir.

MİMAR SİNAN'IN KAYSERİ'YE BIRAKTIĞI ESERLERİ

Mimar Sinan doğduğu topraklar Kayseri’de 2 camii bir hamam olmak üzere 3 mimari eser inşa etmiştir. Fakat bunların sadece Kurşunlu Camii günümüze ulaşmıştır. Cumhuriyet Meydanı'nda yer alan Hacı Ahmet Paşa Camii (Kurşunlu Camii), Mimar Sinan'ın son eserlerindendir. 1586 yılında yapılan camii, tek kubbe, tek minare, çift revak ve son cemaat mahalli bulunan caminin giriş kapısı ile minber, kürsü ve mihrap mermerdir. Kurşunlu camii olarak anılmasını sebebi ise kubbesinin kurşunla kaplı olmasıdır.                                     Mimar Sinan bu evde doğdu ve 20 yaşına kadar Kayseri'de yaşadı. Sinan'ın büyüdüğü ev müze olarak hizmet veriyor.

Mimar Sinan'ın Kayseri'ye inşa ettiği fakat günümüze gelemeyen diğer iki eseri de Osman Paşa Camii ve Hüseyin Bey Hamamı. Cumhuriyet Meydanı’nda yer aldığı söylenen camii günümüze kadar ulaşamamıştır. Nerede olduğu bilinmeyen Hüseyin Bey Hamamı da maalesef günümüze ulaşamayan diğer bir eseridir.
Eserlerinin yanı sıra Kayseri’nin Melikgazi ilçesine bağlı bir mahalleye de adı verilmiştir.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×