Kayseri'de yeni fay mı bulundu? | Ünlü bilim insanı açıklama yaptı

Kayseri'de yeni fay mı bulundu? | Ünlü bilim insanı açıklama yaptı
KAYSERİHABER38.COM | "Kayseri'de yeni fay bulundu" şeklindeki sosyal medyada dolaşan paylaşımlar kafa karıştırdı. Çok hatalı bilgilerin olduğunu belrten Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen, yanlış anlamamaları önlemek amacıyla açıklama yaptı.

Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen, Sarıoğlan ilçesindeki deprem kayıtları araştırmasına yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sosyal medya hesaplarında yayılan "yeni fay bulundu" söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan bilim insanı Evsen, "Kayseri'nin Sarıoğlan ilçesi Tatılı mevkisinde (AFAD), (MTA), TUBİTAK ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliği ile paleosismolojik çalışmalar kapsamında Deliler Fayının tarihsel deprem kayıtları araştırılmaktadır. Yeni bir fay değil, geçmiş yıllarda olan depremlerin varlığı, fayların kayma hızları, deprem tekrarlanma süresi gibi bir çok teknik hususların ortaya çıkarılması beklenmektedir. Benzer çalışmaların Kayseri'deki diğer aktif faylar üzerinde de yapılması elzemdir. Çalışmayı yapan ekibi kutluyorum." açıklaması yaptı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×