K

Kayseri'de keşfedildi: Türkiye'nin en uzun şehri

Kayseri'de keşfedildi: Türkiye'nin en uzun şehri
Kayseri'de uzun süredir devam eden çalışmalar sonucu keşfedildi. Yapılan ölçümler sonucu Türkiye’nin en büyük yer altı şehri olduğu belirlendi. Turizm açısından önemi büyük olan yer altı şehrinde temizlik ve aydınlatma çalışmaları başlatıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Koramaz Vadisi’ndeki değerleri araştıran Obruk Mağara Araştırma Grubu’ndan Ali Yamaç, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy ve Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bilgin Yazlık ile görüştü. Görüşmede Büyükşehir Belediyesi İmar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Altuntuğ'u ağırladı.   

Değeri 10 kat daha fazla

Bölgede yapılan çalışmalarla ilgili görüşmenin ardından önemli bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, Koramaz Vadisi’ne çok büyük önem verdiklerini belirtti ve vadide Türkiye’deki bilinen vadilerden en az 10 kat daha fazla değerin bulunduğunu söyledi.    

1.300 metre uzunluğunda ve 26 farklı kapısı var

Büyük Bürüngüz’de bulunan yer altı şehrini kamuoyu ile paylaşan Başkan Büyükkılıç, “Türkiye’de ismi zikredilen yer altı şehirlerinden iki misli daha büyük bir yer altı şehri keşfedildi. 1300 metre uzunluğundaki yer altı şehrinin 26 farklı kapıdan birbirine geçişi var. Gerekli temizlik ve aydınlatma çalışmaları tamamlandığında Kayseri için önemli bir değer daha ortaya çıkacak” dedi.

Emeği geçenlere teşekkür

Farklı destinasyonlarla turizm merkezi olacak olan Kayseri’nin önemli bir değerini daha gün yüzüne çıkaracaklarını dile getiren Başkan Büyükkılıç, bu önemli çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti. Büyükkılıç, "Her yönüyle turizm şehri olma hedefindeki Kayseri'ye yeni değerler kazandırmaya devam ediyoruz" dedi. 

GÖNDER

    Kayseri'de keşfedildi: Türkiye'nin en uzun şehri yorumlar

  • Arif Şahbaz ??
    Develi de de mevcut ama degerlendirilmiyor malesef develiden tomarza ya uzanan yer altı şehri ...
  • Huseyin Tezgeder
    Medeniyetlerin beşiği Kayseri buram buram tarih kokuyor. Belediye iyi bir tanıtım ile turizme açarsa Memleketimiz için güzel bir farklılık ve bir çok şeyin kaynağı olabilir
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K