Kayseri'de, karın iç zarından cinsel organ yapıldı

Kayseri'de, karın iç zarından cinsel organ yapıldı
Kayseri Şehir Hastanesi’nde 27 yaşındaki kadın hastaya karın iç zarından üreme organı yapıldı. Jinekoloji Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Seda Şahin Aker, “Hastaların evlilik hayatlarını sürdürebilmeleri için onlara bir cinsel organ yapıyor olmak insan sağlığı ve ilişkileri için çok önemli. Hastalar, teşhis ve tedavi süreçleri için Şehir Hastanesi’ne gelerek cerrahi işlemler ve teşhisler için hizmet alabilirler” dedi.

Tıp çerçevesince 5 bin hastada bir rastlanan ve vücutta doğum öncesi rahim oluşmamasından kaynaklanan doğum sancısı etkileşim bozukluğu rahatsızlıklarından bir tanesi olan Müllerian Agenezi (Doğuştan Vajina Yokluğu), bireylerin sağlığı ve cinsel ilişkileri açısından önemli bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalığın teşhisi, ergenlik dönemlerinde koyulmakla birlikte çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.

Doğum sancısı etkileşim bozukluğu rahatsızlıklarından bir tanesi olan doğuştan vajina yokluğu hakkında bilgi veren Jinekoloji Onkoloji Uzmanı Doçent Doktor Seda Şahin Aker; "27 yaşında olan ve üreme organı bulunmayan bir hastaya başarılı bir cerrahi operasyon yaptıklarını belirterek, “Hastamıza karın iç zarından bir vajina ameliyatı gerçekleştirdik. Hastamıza da 14 yaşında tanı konulmasıyla birlikte hastalığın teşhisi genellikle ergenlik dönemlerinde konulmaktadır, adet görülmemesi bazı belirtilerden bir tanesidir. 27 yaşına kadar herhangi bir cerrahi tedavi görmemiş hastamıza karın iç zarından vajina oluşturma ameliyatını başarıyla gerçekleştirdik ve karın iç zarıyla yapılan bu tedavi, hastanın kısa sürede iyileşmesini sağlamakla birlikte pratik ve etkili bir cerrahi metottur" dedi.

Bu ameliyatın ayrıca kalın bağırsak, kol ve bacak dokularıyla da yapılabildiğini belirten Aker, "Ancak en pratik olan yöntem karın iç zarıyla yapılan tedavidir. Hastaların evlilik hayatlarını sürdürebilmeleri için onlara bir cinsel organ yapıyor olmak insan sağlığı ve ilişkileri için çok önemli. Teşhis ve tedavi süreçleri için Şehir Hastanesi’ne gelerek cerrahi işlemler ve teşhisler için hizmet alabilirler” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×