Kayseri’de hac malzemeleri fiyatı 2024 | Yüzde 100 zamlandı

Kayseri’de hac malzemeleri fiyatı 2024 | Yüzde 100 zamlandı
KAYSERİHABER38.COM | Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon iğneden ipliğe her ürüne zam olarak yansıyor. Hac malzemeleri de bir önceki seneye göre ortalama yüzde 100 arttı. 2024 hac sezonunda Kayseri'de hac malzemelerinin fiyatlarını sizler için haberleştirdik.

KAYSERİHABER38.COM |
Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon iğneden ipliğe her ürüne zam olarak yansıyor. Hac malzemeleri de bir önceki seneye göre ortalama yüzde 100 arttı. 2024 hac sezonunda Kayseri'de hac malzemelerinin fiyatlarını sizler için haberleştirdik.

Türkiye genelinde her yıl 85-90 bin kişi hacca gidiyor. Her şehrin kendi nüfusuna göre hacı adayı çıkıyor. Kayseri’de ise ortalama olarak 3 bin, 3 bin 500 kişi aralığında hacı adayı oluyor. Bu kişiler kafile kafile gidiyor. Kayseri’de ilk kafile geçtiğimiz hafta kutsal topraklara uğurlandı.

Hacı adayları, ihram başta olmak üzere boyun cüzdanı, sandalet, say tesbihi, ihram sabunu, seccade, hurma gibi malzemeleri almak için esnafın yolunu tuttu. Hacılar için gerekli olan malzemelere ise geçen seneye oranla yüzde 100 zam geldiği öğrenildi. Hac için kıyafet olarak ortalama bin 500 lira harcanması gerekiyor. İhramın fiyatı ise 250 liradan başlıyor 500 liraya kadar çıkıyor. İhramların fiyatı dokuma özelliğine göre değişiyor. 

Hac dönüşü ise hacılar ziyarete gelenlere ikram etmek için hurma, zemzem, hediye etmek için ise seccade, yazma, takke, tesbih, kına, sürme ve esans gibi hediyelik ürünler alıyor.

Zemzemin bir şişesi 10 liradan satılıyor. Ama zemzemi satmak caiz olmadığı için esnaf sadece ambalaj ve nakliye ücreti aldığını söylüyor. Hurmalar ise 150 liradan başlıyor ve 350 liraya kadar çıkıyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×