Kayseri'de aşı yaptırmayan kişi sayısı açıklandı

Kayseri'de aşı yaptırmayan kişi sayısı açıklandı
Ülke genelinde aşılama çalışmaları sürüyor. Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, kentte şu ana kadar hiç aşı yaptırmayan kişi sayısını açıkladı ve uyardı; "Yoğun bakımda yatan hastaların büyük çoğunluğunun aşı yaptırmayan kişiler olduğunu vurguladı.

30 Ağustos Zafer Bayramı programı sonrası Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, koronavirüs tedbirleri ve aşılama faaliyetleri hakkında açıklama yaptı. Yoğun bakamlardaki yatan hastaların yüzde 91’inin aşısız olduğunu belirten Günaydın, Kayseri'de henüz hiç aşı yaptırmayan 300 bin kişi olduğunu açıkladı. 

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'nün açıkladığı grafiğe değinen Günaydın, "Dikkat ederseniz yoğun bakımda yatan hastaların yüzde 91’i aşısız hastalar. Biz hep ifade ediyoruz aşı olduktan sonra da maske mesafe ve temizlik kuralına mutlaka riayet etmemiz lazım. Toplumda aşınısını olmamış yaklaşık 300.000  vatandaşımız var. Oranlara baktığımız zaman da riskin nereden kaynaklandığını görebiliyoruz. Yoğun bakımda yek doz aşısını yaptıranların oranı yüzde 4. İkinci doz aşısını yaptıranların oranı yüzde 4. Üçüncü doz aşı yaptıranlarda ise 1 tane hastamız var. Geri kalan yüzde 91 aşısını yaptırmayan vatandaşlarımız. Bu da aşının ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Elbetteki aşı için kimseyi zorlamıyoruz. Bilim adamlarımız aşı olmanın ne kadar faydalı olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.                                   

“Bu Mücadele Ortak Mücadeleyi Gerektiriyor”

Esnaflarımızın mağdur olmaması için tedbirlere uymamız gerekiyor diyen Kayseri Valisi Şehmus Günaydın “Yoğun bakımlarımızda bir yoğunluk var. Vaka sayımızda bir artış var. Kısıtlamalar kalktıktan sonra her şey normalmiş gibi hareket ediyoruz. Maskeyi çıkarıp her şey normalmiş gibi davranmak uzun süre kapalı alanlarda kalmak vaka sayılarının artışına neden oluyor. Kapalı alanlardaki bir araya gelmeleri minimize etmemiz lazım. Bu mücadele ortak mücadeleyi gerektiriyor. Esnaflarımızın mağdur olmaması için tedbirlere uymamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×