K

Kayseri'de 2000 öncesi yapılara dikkat.!

Kayseri'de 2000 öncesi yapılara dikkat.!
Türkiye'de ortalama her 3 yılda bir yıkıcı deprem yaşanıyor. Peki Kayseri'nin deprem gerçeği nedir? Hangi fay hatları üzerindedir? Kayseri'de olması muhtemel depremin şiddeti ne kadar bekleniyor? Kayseri zemini deprem riski açısından ne kadar güçlü ya da zayıf? Depreme karşı alınabilecek önlemler neler? Kentte 2000 öncesi yapılara dikkat çeken Kayseri Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Bülent Üzeltürk, önemli açıklamalar yaptı.

Kayseri birinci derecede deprem kuşağında olmasa da kentin çevresinden 2 fay hattı geçmektedir. Ecemiş ve Sarız fay hatları... Buna ilave olarak da Malatya fay hattı da Kayseri'ye etkileyecek bir fay. Nitekim en son meydana gelen Malatya depremi Kayseri'de de şiddetli bir şekilde hissedilmişti.

Kayseri’nin deprem bölgesinde olduğunu vurgulayan Kayseri Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Bülent Üzeltürk, çevresindeki fay kırıklarından dolayı hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Kayseri'de 6 ya da 6,5 şiddetinde deprem yaşanabileceğini kaydeden Üzeltürk, “Kayseri’yi etkileyen durum Ecemiş Fayımız ve Sarız Fayımız. Ecemiş Fayı 600 kilometre boyunca Kuzey Doğuya doğru uzanan ve orada da Kuzey Anadolu Fay Hattı ile birleşen bir fayımız. Sarız Fayımız ise 200 kilometre boyunca uzanır. O da diri faylarımızdan bir tanesi. Kayseri’yi etkileyecek bir diğer fay ise Malatya Fayı. Burada olacak depremlerde hatırlarsanız Elazığ depremini biz de çok şiddetli hissetmiştik. Bu faylar Kayseri’yi etkileyecek düzeyde ve deprem üretme kabiliyetine sahip. Ama beklenen deprem değerleri bir Kuzey Anadolu Fay Hattı kadar yüksek değil. Kayseri'de beklenen deprem kabiliyeti 6 ila 6,5 arasında değişiyor. Şehrin içerisinden ve etrafından dolaşan bir yapısı var bu fay hattının." diye konuştu.                                                             

Zemin ile bina ilişkisi iyi kurulmalı

Kaysei'nin de depreme hazırlıklı olması gerektiğini vurgulayan Üzeltürk, zemin etütleri ve yapılan bina kalitesine dikkat çekti. Denetimlerde en büyük yükün yerel makamlarda olduğunu belirten Üzeltürk, "Deprem olana kadar bütün yük yerel makamlarda. Deprem olduktan sonra zaten tüm Türkiye gerekli desteği veriyor. Yerel makamlardan da Kayseri’de zemin etütleri konusunda fazlaca bir sıkıntımız yok. Türkiye’de en iyi uygulanan illerden birisi Kayseri. Zemin ile bina ilişkilerinin iyi kurulması, statistik hesapların buna göre yapılması bir deprem anındaki bütün zararları milimize edecektir." dedi.

'Kayseri'de 2000 öncesi yapılara dikkat'

Kayseri'nin de bulunduğu jeolojik yapı nedeniyle dikkat etmesi gereken yerler olduğunu vurgulayan Üzeltürk, "Yeraltı sularının yüksek olduğu yerler özellikle ova bölgesi, alüvyal zemin dediğimiz kumlu, killi, çakıllı ve suya uygun zeminlerde sıvı açma riski her zaman beklenir. Özel önlem gerektiren alanlar var. Zeminlerdeki bina etütlerine göre, şu anda bunu Kayseri’de sıkça görmeye başladık. Bir takım sistemler Kayseri’de uygulanmaya başladı. Burada 2000 yılı öncesi yapı stoğuna dikkat etmek gerekiyor. 2000 öncesi yapı stoğunun hızlıca elden geçirilip gerekli düzenlemelerin, yıkılıp yeniden yapılma, güçlendirme gibi düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

'Ne zaman deprem olacak?'

Üzeltürk, 3 yılda gerçekleşen yıkıcı depremler karşısında tedbir alınması gerektiğini söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti: “Kayseri’yi genel olarak düşünmemiz lazım. Bölge olarak çözmek mümkün değil. Herkes (ne zaman deprem olacak) diye soruyor ama bunun kesin bir cevabı yok. Fakat şunu bilmemiz gerekiyor ki biz bir deprem ülkesiyiz. Deprem ile birlikte yaşamaya alışmalıyız. İstatistik verilere göre Türkiye’de her 3 yılda bir yıkıcı deprem meydana gelmiş. Bu da şunu gösteriyor tedbirlerimizi buna göre almalıyız.”

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K