K

Kayseri-Yerköy YHT Projesi için ayrılan bütçe belli oldu

Kayseri-Yerköy YHT Projesi için ayrılan bütçe belli oldu
KAYSERİHABER38.COM | Geciktiği eleştirilerine maruz kalan Kayseri-Yerköy Hızlı Tren Hattı Projesi için 2024 yılında yapılacak harcama bütçesi belli oldu.

Kayseri-Yerköy Yüksek Standartlı Demir Yolu Projesi için 11 milyar 74 milyon lira kaynak ayıran hükümetin, bu yıl projeyi önemli bir seviyeye getirmesi bekleniyor.

PROJE TANITIMI

Yerköy-Kayseri YHT Projesi ile 250 km/saat hızla, 142 kilometrelik çift hat uzunluğunda, elektrikli ve sinyalli karma (Yük-Yolcu) işletmecilik yapılması hedeflenmektedir.

YHT hattının devreye girmesiyle Yerköy-Kayseri mevcut konvansiyonel demiryolu ile 3 buçuk saatte sağlanan ulaşım 1 saatin altına, Ankara - Kayseri arası mevcut konvansiyonel demiryolu ile 7 saatte sağlanan ulaşım süresi 2 saate ve İstanbul-Kayseri arası ise 5 saat 15 dakikaya düşmesi planlanmaktadır.  

Bu YHT hattı ile birlikte Ankara, Kırıkkale, Yerköy, Şefaatli, Yenifakılı ve Kayseri istasyonlarımız arasında bir yılda 11 milyon yolcu ve 650 bin ton yük taşınması planlanmaktadır.

Projemizin tamamlanmasıyla; yolcu ve yük taşımacılığında zaman tasarrufu; su kirliliği, hava kirliliği, gürültü kirliliğinin azalmasına, karayolu işletme giderlerinde azalmalar ile ülke ekonomisine büyük kazançlar sağlanacaktır.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K