Kayseri-Yerköy YHT hattı ne zaman tamamlanacak?

Kayseri-Yerköy YHT hattı ne zaman tamamlanacak?
KAYSERİHABER38.COM | Merkezi hükümet tarafından projelendirilen ve yapımına başlanan Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren hattının ne zaman bitirileceği merak ediliyor. Her seçim öncesi eleştirilerin odak noktasına yerleşen projeyle ilgili bitiş tarihi verildi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) Projesi’nin Kocasinan ilçesi Düver Mahallesi’ndeki şantiyesinde yürütülen çalışmalarla ilgili brifing aldı.

Sahada incelemelerde bulunan ve Molu bölgesindeki T9 tüneli çalışmalarını inceleyen Büyükkılıç, proje hakkında konuştu. Çalışmalarda her şeyin yolunda olduğunu belirten Büyükkılıç, Yerköy-Kayseri YHT projesinin bitiş tarihiyle ilgili 2028 seçimleri öncesine işaret etti.                                                                

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Aldığımız bilgilere göre sahada bin 200 civarında çalışma yapan kardeşimiz var. Ayrıca 450 civarında da teknik olarak araç gereç var. Her şey yolunda ve seyrinde. Aldığımız bilgiler doğrultusunda inşaallah 2027-2028 gibi de hızlı trenle Kayseri’mizin buluşacağını buradan vurguluyorum” dedi.                                                                                                

YERKÖY-KAYSERİ YHT HATTI PROJESİ

Yerköy-Kayseri YHT Hattı projesi, Kayseri'yi Yozgat'ın Yerköy ilçesinden geçen Ankara-Sivas YHT hattına bağlayacak olan bir proje. Proje ile 250 km/saat hızla, 142 kilometrelik çift hat uzunluğunda, elektrikli ve sinyalli karma (Yük-Yolcu) işletmecilik yapılması hedefleniyor. 

Hat üzerinde toplam uzunluğu 12 bin 900 metre olan 9 adet tünel yer alacak. En uzun tünel 3 bin 280 metre uzunluğunda olacak. Hızlı tren demiryolu hattında toplam uzunluğu 2 bin 395 metreyi bulan 18 köprü 20 üst geçit ve 116 alt geçit yer alacak. Hat boyunca 21 viyadük yapılacak. 

YHT hattının devreye girmesiyle Yerköy-Kayseri mevcut konvansiyonel demiryolu ile 3,5 saatte sağlanan ulaşım 1 saatin altına, Ankara-Kayseri arası mevcut konvansiyonel demiryolu ile 7 saatte sağlanan ulaşım süresi 2 saate ve İstanbul-Kayseri arası ise 5 saat 15 dakikaya düşmesi hedefleniyor. 

Bu hat ile birlikte, Ankara, Kırakkale, Yerköy, Şefaatli, Yeni Fakılı, Himmetdede, Boğazköy ve Kayseri istasyonları arasında 1 yılda 11 milyon yolcu ve 650 bin ton yük taşınacak. 

Yerköy-Kayseri YHT hattı inşaatına 2023 yılında başlandı ve 2027 ya da 2028 senesinde bitirilmesi planlanıyor. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×