K

Kayseri Üniversitesi'nin yeri belli oldu

Kayseri Üniversitesi'nin yeri belli oldu
Yeni kurulan ve halen Erciyes Üniversitesi içinde eğitim veren Kayseri Üniversitesi'nin kendisine ait bir kampüsü oldu. Taşınma işlemi, bu eğitim öğretim sezonunun sonunda yazın gerçekleştirilecek. Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, üniversitesinin yeri ve taşınma işlemleri hakkında bilgi verdi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa; kentte bulunan basın mensupları ile bir araya geldi. Üniversitenin kurulmasının ardından geçen 16 ayda yapılan faaliyetler hakkında bilgi veren Karamustafa, üniversitelerinin yeni yerinin belli olduğunu duyurdu. Karamustafa; “2020-2021 eğitim-öğretim yılında artık Kayseri Üniversitesi’ni 15 Temmuz Kampüsü görünen yerde ana yerleşkesi olacak" dedi.

Kayseri Üniversitesi'nin, Erciyes gibi köklü bir yüksek eğitim kurumunun içinden doğduğunu hatırlatan Karamustafa, "Bu manada bu şehrin adını taşıyan üniversite de en kısa zamanda hak ettiği yere gelecek ve geliyor da. Kampüs alanımızı artık belirledik. Rektörlüğü artık taşıdık gibi bir şey. Eğitim ve öğretimi kesmemek adına Erciyes Üniversitesiyle mutabık olduk, hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kampüs yeri belirleme sürecinde şuanda 15 Temmuz Kampüsü Kayseri Üniversitesi’nin ana merkezi olacak. Oradaki binalara geçeceğiz. Erciyes Üniversitesi içerisinde kullandığımız binaları boşaltacağız. Erciyes de bu binalara geçecek.

Bu taşınma süreci de eğitim ve öğretimin olmadığı, 15 Haziran, 1 Temmuz’dan sonra, Eylül’den önceki süreçte Allah izin verirse tamamlayacağız. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında artık Kayseri Üniversitesi’ni 15 Temmuz Kampüsü görünen yerde ana yerleşkesi olacak. Hep şunu hayal ettik ve düşündük. Kayseri şehrinin adını taşıyan bu üniversitenin 30 yıl sonrasını tasarlanmasının sorumluluğunu üzerimizde hissettik. Bu kapsamda yavaş yavaş da olsa bizim bir arsamızın olması gerekiyordu. Çünkü 100 dönümlük yer yetersiz kalacak. Kısa ve uzun vadede Kayseri Üniversitesi’nin yeri de inşallah belirlenmiş oldu." diye konuştu. 

"Stratejik plan hazırlayan üniversitelerdeniz"

Kurulan 16 üniversiteden 14'ünün yeni olduğunu belirten Karamustafa, "Biz de bu 14 yeni üniversite içerisindeyiz. Şu ana kadar 7 veya 8 tanesi stratejik plan hazırladı ve çok şükür biz de bu üniversitelerden birisiyiz. Onun dışında erasmus belgemizi aldık. Bazı şeylere fikir aşaması oluşuyor ama hayata geçmesi zaman alabiliyor. O yüzden bunlarla ilgili fikir aşamasından eylem aşamasına dönüşebilecek süreçleri de çok şükür tamamlamış olduk” ifadelerini kullandı.    

4 üniversitede 70 bin öğrenci

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya ise program dolayısıyla Rektör Karamustafa’ya teşekkür etti. Kayseri'deki 4 üniversitede 70 binin üzerinde öğrenci olduğunu anımsatan Altınkaya, "Bunların hem şehirle entegrasyonu hem de medya kuruluşlarının önemli bir haber kaynağı olması dolayısıyla önemli ilişkileri var" dedi. 

Programda ayrıca Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Cemiyet Başkanı Veli Altınkaya’ya günün anısına plaket takdim etti.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K