Kayseri sanayicisinin dil problemi çözüldü

Kayseri sanayicisinin dil problemi çözüldü
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ile Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) arasında imzalanan protokolle, hem üniversitedeki yabancı öğrenciler yarı zamanlı sanayi şirketlerinde istihdam edilecek hem de sanayicinin yabancı dil bilen eleman ihtiyacı karşılanacak.

ERÜ ile KAYSO arasında 'iş birliği' protokolü imzalandı. Protokol kapsamında sanayicinin yabancı dil bilen personel ihtiyacı, üniversite öğrencileri tarafından karşılanacak. Öğrenciler de yarı zamanlı çalışma imkanı bulacak. KAYSO Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan ERÜ Uluslararası Öğrenciler Koordinatörü Doç. Dr. Burcu Salgın, sanayiciler ile uluslararası öğrencileri buluşturmayı amaçladıklarını söyledi. 

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış da kampüste değil, sahada bulunmaya çalıştıklarını, bu kapsamda şehrin dinamikleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak projeler yaptıklarını, yapmaya devam edeceklerini aktardı. Çalış, şu bilgileri verdi; "Sanayicilerin talebi olarak, uluslararası öğrencilerimizin eğitim öğretimlerinin bir kısmını onların yanında geçirmeleri bir nevi stajlarını onların yanlarında yapmaları için bizler yardımcı olmaya çalışıyoruz. Uluslararası öğrencilerimiz bizim kültür elçilerimiz. Mezun olduklarında kendi ülkelerinde bizim burada yürütülen faaliyetleri, sanayicilerimizin iş kollarının tanıtımını yapacaklar. Aynı zamanda da sanayicilerimiz ile kendi ülkeleri arasında bir köprü olacaklar. Sanayicimizin bu talebinin bizim de aradığımız bir fırsat olduğunu gördük."                                                                                    

'SANAYİCİNİN DİL SORUNU ÇÖZÜLECEK'

KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci de ERÜ'de çok farklı ülkelerden öğrenci bulunduğuna dikkat çekerek iş dünyasının en büyük ihtiyacı olan yabancı dil sorununun bu protokolle giderileceğini kaydetti. Büyüksimitci, "Yurt dışı ile iletişim konusunda bu protokol fayda sağlayacak. Kültürel olarak ülkeleri tanımak için de çok kıymetli. Gerekli altyapıyı sağ olsun Rektörümüz hallettiler. Bugün imzaladığımız bu protokolle gönül rahatlığı ile sanayicilerimiz, öğrenci arkadaşlarımızı istihdam edebilecek. Daha da önemlisi, mezun oldukları zaman ülkelerine döndüklerinde hem Kayseri'mizi hem de ülkemizi çok iyi tanıtacaklarına inanıyorum."

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Çalış ile KAYSO Başkanı Büyüksimitci arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında, ERÜ'de eğitim gören uluslararası öğrencilerden yarı zamanlı çalışmak isteyen ve bu hususta gerekli izinleri almış ya da alabilecek durumda olanlar, sanayicilerin dil bilen eleman ihtiyacının karşılanmasına destek sağlayacak.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×