K

Kayseri normalleşecek iller arasında mı? | Belli oldu

Kayseri normalleşecek iller arasında mı? | Belli oldu
Son dakika haberine göre 1 Mart'tan itibaren başlayacak normalleşme sürecinin detayları açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarının ortalamalarına göre illeri mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renkle kategorize edeceklerini belirterek şu anki rakamlara göre sadece 2 ilde normalleşmenin olabileceğini duyurdu. Kayseri'nin hangi kategoride olduğu belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü yapılan Kabine Toplantısı sonrası, kademeli normalleşme için tarih vermişti. Mart başından itibaren vaka sayıları başta olmak üzere belirli kriterlerin yerine geldiği illerde, yerinden karar alınarak kontrollü normalleşmenin yapılacağını duyurmuştu. Erdoğan'ın açıklamaları sonrası herkes 'Hangi ilde kısıtlamalar kalkacak?' sorusuna yanıt ararken, normalleşme planını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca detaylarıyla anlattı.

MAVİ RENGE GEÇEN NORMALLEŞECEK

Önemli açıklamalarda bulunan Koca, 'normalleşme haritasında' illerin risk durumuna göre 'mavi, sarı, turuncu ve kırmızı' olmak üzere 4 renge ayrılacağını söyledi. Vaka sayısı ortalamalarına göre düşük riskli iller 'mavi', orta riskli olanlar 'sarı', yüksek riskli olanlar 'turuncu', çok yüksek riskli iller ise 'kırmızı' renk ile gösterilecek. Şu anda Hakkari ve Şırnak'ın 'mavi' kategoride yer aldığını belirten Bakan Koca, rengi 'mavi' olan ilde restoranların açılmasının ve sokak kısıtlamalarının kaldırılmasının mümkün olacağını söyledi.

RENGİ VAKA SAYISI BELİRLEYECEK

Her hafta açıklanacak tabloda illerin risk renginin de yer alacağını açıklayan Koca, vaka sayısı yüz binde 10'un altındakiler mavi, 11-35 sarı, 36-100 turuncu ve 100'ün üzerindeki yerler kırmızı renkle gösterileceğini ifade etti.

KAYSERİ TURUNCU KATEGORİDE

8-14 Şubat haftasında ilk defa açıklanan il il vaka haritasına göre Kayseri'nin koronavirüs tablosu nüfusun 100 binde 56,71 olarak açıklandı. Kentteki vaka sayısı ise 806. Buna göre Kayseri, kademeli normalleşme renk kategorisinde turuncu (yüksek riskli) kategoriye giriyor. Yani normalleşme rengi olan maviden iki renk yukarda ve çok yüksek risk olanlara verilen kırmızıdan bir renk altta. Kayseri'nin normalleşebilmesi için vaka haritasındaki 100 binde 56,71 olan değerinin azalışla 100 binde 10'un altına gerilemesi gerekiyor. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K