K

Kayseri mutfağında neler var, nereler gezilebilir?

Kayseri mutfağında neler var, nereler gezilebilir?
Mantısı, pastırması ve sucuğuğyla ön plana çıkan Kayseri mutfağı, aslında çok zengin lezzetlere sahip. Peki Kayseri mutfağında neler var? Özellikle dışarıdan gelenler burada ne yemeli? Kayseri'ye gelenleri başka neler bekliyor? İşte Kayseri'nin bilinen ya da az bilinen lezzetleri ile turistik alanları...

6 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan ve ticaretin merkezi konumundaki Kayseri, Kültepe Kaniş-Karum, Erciyes Kayak Merkezi, Kapuzbaşı Şelaleleri, Soğanlı Vadisi gibi tarihi mekanlarının yanı sıra mutfak lezzetleriyle de ön plana çıkmak istiyor. Bu kapsamda 16-17 Kasım tarihlerinde Kayseri Büyükşehir Belediyesince düzenlenecek Gastronomi Turizmi Çalıştayı'na katılacak ünlü şeflerle kentin lezzetlerinin yol haritası çıkarılacak.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, sucuk, pastırma ve mantının Kayseri mutfağının en önemli lezzetleri olduğunu söyledi. Kayseri mutfağının sadece bunlardan ibaret olmadığını vurgulayan Büyükkılıç, "Kayseri, lezzetin anavatanı olan şehirlerden bir tanesi. Sucuk ve pastırmayla yapılan pek çok yemeğin yanı sıra mantı, yağlama, pöç tandır, fırın ağzı, kurşun aşı, Develi cıvıklısı, adına türküler yakılmış bağların yaprağından oluşan yaprak sarması, diğer kentlerinkinden farklı içli köfte, çemen, kete, katmer, aside, nevzine gibi zengin bir mutfağa sahibiz." dedi. 

Başkan Büyükkılıç, gilaburu suyu üzerinde de durarak hiçbir katkı maddesi olmadan içilen gilaburu suyunun antioksidan özelliğinin bulunduğunu, karaciğerin dostu olduğunu ve böbrekleri temizlediğini dile getirdi.

Kayseri'ye gelenleri başka neler bekliyor?

Gastronomi Turizmi Çalıştayı ile bir yol haritası oluşacağını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, bu yol haritası çerçevesinde önümüzdeki sene uluslararası bir çalışma yapacaklarını kaydetti. Bu lezzetleri yerinde tatmak için herkesi Kayseri'ye beklediklerini vurgulayan Büyükkılıç, "Sadece yemeklerimiz tatmaya değil 7,5 milyon yıllık fosillerimizi görmeye, ticaretin merkezi Kültepe'yi gezmeye, Erciyes'te kayak yapmaya, Ali Dağı'nda yamaç paraşütüne binmeye herkesi davet ediyoruz." dedi.

Radisson Blu Otel'de 16-17 Kasım'da gerçekleştirilecek çalıştaya, Yunus Emre Akkor, Sahrap Soysal, Cüneyt Asan gibi ünlü şefler de katılacak. Etkinlikler kapsamında yemek şovları, pastırma atölyesi gibi çalışmalar yapılacak ve bildiriler sunulacak.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K