K

Kayseri Hangi Deprem Kuşağında | Deprem Kendini Hatırlattı

Kayseri Hangi Deprem Kuşağında | Deprem Kendini Hatırlattı
Kayseri'de üst üste 4 ayrı depremin yaşanması sonrası birçok kişi "Kayseri hangi deprem kuşağında?", Kayseri’nin deprem haritası nasıl?” ve "Kayseri’de geçmişte hangi depremler yaşandı?” sorularının cevabını merak etmeye başladı. Kayseri'nin deprem riskini sizler için derledik...

Merkez üstü Kayseri'nin Kocasinan ilçesi olan depremler meydana geldi. Kent, yarım saat içinde en büyüğü 3,9, en küçüğü 1,3 şiddetinde 4 defa sallandı. Şu ana kadar kentte olumsuz bir durum tespit edilmedi. Ancak panik yaşayan vatandaşlar, Kayseri'nin deprem gerçeğini merak etmeye başladı. Kayseri'nin deprem riski şu şekilde...

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı deprem haritasını 1 Ocak 2019'da güncelledi. Yürürlüğe giren yeni deprem haritasında, en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ile yeni nesil matematiksel modeller dikkate alındı.                                                                                                  

KAYSERİ HANGİ DEPREM KUŞAĞINDA?

AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı kayıtlarına göre Kayseri’nin büyük bir kısmı 3., bir kısmı ise 4. derece deprem kuşağında. Güncellenen harita ile Türkiye'nin en tehlikeli görülen deprem alanı oranı yüzde 42'den yüzde 17'ye indi. Yeni deprem haritasında aralarında Kayseri, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kırşehir, Malatya, Muğla, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Van'ın da bulunduğu 46 ilin deprem riski azaldı. Yeni haritada 6 ilin ise deprem riski arttı. Bu iller; Tekirdağ, Aksaray, Karaman, Rize, Erzurum ve Trabzon. Ayrıca eski haritada binaların yüzde 44'ü tehlikeli gruptayken yeni haritada bu oran yüzde 26'ya düştü.

KAYSERİ'DE YAŞANAN BÜYÜK DEPREMLER

Kayseri’de aletsel dönemden önceki yıllarda 240, 1205 ve 1717 yıllarında kent merkezli; 1835 senesinde ise Develi merkezli depremler yaşandı. Güneşli depremi, Kayseri kentinin 1940 yılındaki Erciyes ve Yeşilhisar depremlerinden sonra son aletsel dönemin en büyük depremidir.

Maden Teknik Arama (MTA) tarafından 2012 yılında yayımlanmış olan Türkiye Diri Fay Haritası’na göre Kayser’yi etkisi altına alacak olan Ecemiş fayının dışında Sarız fayı da aktif bir fay olarak güncellenmiştir.

TÜRKİYE'NİN DEPREM HARİTASI

Deprem denilince akla ilk olarak İstanbul gelse de, Türkiye'nin büyük bir kısmının 1. derece deprem bölgesinde bulunduğu unutulmamalı. Deprem açısından yerleşim yerleri birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci olmak üzere 5 ayrı bölgeye ayrılıyor. . Birinci derece deprem bölgesi deprem açısından en riskli bölge olarak kabul edilirken, 5. bölge ise en az riskli olan bölge olarak kabul edilir.

Türkiye'nin deprem haritası İstanbul'un bir kısmı 1. derece deprem bölgesi iken geri kalan kısmı 2., 3., ve dördüncü derece deprem bölgesi olarak görülüyor. Türkiye'nin kalbi Ankara da tıpkı İstanbul gibi 1., 2., 3., 4. olmak üzere dört ayrı deprem bölgesine ayrılıyor. Ankara'nın Çankaya ilçesi ise en az risk bulunan 4. derece deprem bölgesinde bulunuyor.

Öte yandan, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Denizli, Düzce, Hakkari, Hatay, İzmir, Manisa, Muğla gibi önemli sayıda illerin tamamı ise deprem açısından en tehlikeli gruba giren 1. derece deprem bölgesinde bulunuyor.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K