Kayseri Gezi Rehberi

Kayseri Gezi Rehberi
6 bin yıllık geçmişe sahip Kayseri’ye gelip de, Cami-i Kebir’i görmemek, Mevlana’nın hocası Seyyid Burhanettin Hazretleri’ne selam vermemek; mantı, pastırma, sucuk ve Develi Cıvıklısı’nın tadına bakmamak; Erciyes’te kış sporları yapmamak, soğuk suyundan içmemek ya da buradaki kayak müzesini gezmemek; Selçuklu medeniyetini kendi adını taşıyan müzede öğrenmemek, yeraltı şehirleri, Kültepe Kaniş Karun kazı alanı ve doğa harikası Kapuzbaşı  Takım Şelalesi ile diğer tarihi mekanları görmemek olmaz.

Kayseri daha çok ticari itibarı ve lezzetli mutfağı ile bilinse de aslında 6 bin yıl öncesine uzanan zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Kent, Frig, Hitit, Selçuklu ve Osmanlı başta olmak üzere onlarca medeniyetin izlerini taşır. 

Erciyes'te kayak ve bisiklet turu

Kayseri’de şehrin ismiyle özdeşleşen Erciyes Dağı, yazın serinlemek ve yürüyüş yapmak isteyenlerin, kışın ise kayak ve diğer kış sporları severlerin akınına uğruyor. Toz karı ve son yıllarda yapılan yatırımlarla dünya standartlarında bir turizm merkezi haline geldi. Şehir merkezine yaklaşık 25 kilometrede bulunan dağ gezisi için yarım gün bile yeterli. Yaz aylarında bisiklet turları ve geziler düzenleniyor. Dağda, termal turizm için de sıcak su arama çalışmaları sürüyor.  

TARİHİ YAPILAR… 

Kayseri kalesi ve saat kulesi

Şehrin merkezinde bulunan ve Bizans döneminde inşa edilen Kayseri Kalesi’ni de gezilecek yerler listesine almalısınız. Kale Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait izler de taşıyor. Kale son olarak Cumhuriyet döneminde onarıldı. Şuan kale içi müze, kültür ve sanat merkezi olarak yeniden restore ediliyor. Kent meydanında bulunan, Sultan II. Abdülhamit'in emriyle 1906 yılında yaptırılan Saat Kulesi'nin de mimari özelliği dikkat çekicidir. Kesme taştan yapılan, kare planlı yapının içi silindir şeklinde ve üstünde rüzgar gülü vardır. Saat mekanizması, 4 yöne bakan kadranları çalıştırmaktadır.                                               

Sahabiye Medresesi…

Selçuklu mimari eserleri arasında Sahabiye Medresesi, ünümüze kadar gelen en iyi korunabilmiş eserlerden birisidir. Kent meydanında bulunan medrese, günümüzde ise kitapçıların yer aldığı oldukça hareketli ticari alanlardan birisi. Medresenin özellikle kapısında bulunan ince işçilik dikkat çekicidir. Burada hizmet veren kitapçıların yanı sıra haftalık düzenlenen sanatsal etkinlikler de vardır.

Mimar Sinan'ın doğduğu ev ve Ağırnas 

Kayseri’nin Melikgazi İlçesine bağlı 3 bin 500 nüfuslu küçük bir yerleşim merkezi olmasına rağmen, gerek Mimar Sinan’ın doğduğu yer olması, gerekse kasabada bulunan tarihi ve kültürel yapısı nedeniyle Kayseri’nin önemli merkezlerinden biri durumundadır. Mimar Sinan’ın doğduğu ev ise restore edilerek turizme kazandırılmıştır. 2 katlı olan evin altında da 2 kat bulunmaktadır. Büyük kemerlerin üstüne inşa edilen yeraltı evini görenler şaşırıyor. Kasabanın Aşağı Pınar mevkiinde bulunan tarihi milattan öncesine dayanan yer altı şehri ise, ilk Hıristiyanlık dönemi eserlerinden kabul edilmektedir.  

MÜZELER… 

Selçuklu'yu bu müzede öğrenin (Gevher Nesibe Şifahanesi)

Türk tarihinin ilk akıl hastanesi olarak bilinen Gevher Nesibe Şifahanesi’nin tarihi 1200’lü yıllara kadar uzanıyor. İsmini Kılıç Aslan’ın kızı olan Gevher Nesibe Hatun’dan alan 8 asırlık şifahane, restore edilerek Selçuklu Devleti adına açılan ilk müze haline dönüştürüldü. Ziyaretçiler, kuş ve müzik sesleri eşliğinde çok sayıda Selçuklu eserini görme ve büyük bir medeniyeti burada öğrenme imkanı buluyor.

Kayseri'nin dijital tarihi burada!

Kadir Has Kent ve Mimarsinan Müzesi, Türkiye’de hayata geçirilen ilk dijital müzedir. 12 ayrı bölümde, 82 ekran monitörlerden Kayseri Tarihi - Tarihi Eserler, Coğrafya ve Nüfus - Kayseri Mutfağı, Doğal Güzellikler - El Sanatları, Modern Kayseri - Kent ve Eğitim, Erciyes - Tarım ve Ticaret, Konut Mimarisi ve Bağ Kültürü - Sanayi Şehri Kayseri konularında 6'şar dakikalık video prodüksiyonlar sunuluyor. Burası, zamanı kısıtlı olanların Kayseri’yi gezmiş kadar fikir sahibi olabileceği bir müze.                                                       

Türkiye'nin kayak tarihi 

Çoğu kişi tarafından bilinmez ama Türkiye’nin ilk kayak müzesi Turizmci Mehmet Eğlenceoğlu tarafından Erciyes’te oluşturulmuştur. 450 metrekare kapalı alanda, eski kayak takımları, ilk snowbort tahtaları, ahşap kızak, kar ezme cihazı, ilk kayak ayakkabıları, tırmanış kazması, krampon, hedik (kar ayakkabısı), teleferik parçaları ve kar üstünde yaralı taşımada kullanılan sandal sergileniyor. Sarıkamış Harekatı’nda askerlerin kullandığı kayak takımları ve eski başbakanlardan merhum Erdal İnönü’nün 1954’te arkadaşlarıyla Erciyes’in zirvesinde çektirdiği fotoğraflar da dikkat çeken eserler arasında.

Medeniyetler tarihi Güpgüpoğlu Etnografya Müzesinde

Kale içinde yer alan ve müze haline getirilen Güpgüpoğlu Konağı da, Kayseri’de yaşayan medeniyetlerden eserler sergilenmektedir. Haremlik -  selamlık olmak üzere iki kısımdan oluşan 600 yıllık tarihi binada etnografik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ait eserler bulunuyor. Konak müzenin hemen yakınında yer alan Atatürk Evi de milli mücadele yıllarına ait vesikalarla dolu. Burası 19 Aralık 1919’da Atatürk ve silah arkadaşlarını Sivas Kongresinden dönerken misafir etmiş olan bir konak.

CAMİLER… 

Kesintisiz Kur'an okunan cami (Cami-i Kebir)

Bütün ibadethanelerin kendine has manevi bir atmosferi vardır. Ancak 883 yıldır ayakta kalmayı başaran Cami-i Kebir’de (Ulu Camii) namaz kılmanın hazzı bir başkadır. Tarihi camide vakit namazlarında bile yer bulmak neredeyse imkansızdır. Özellikle sabah namazlarında Cami-i Kebir’de buluşan gruplar, iş saatine kadar sohbet edip birlikte kahvaltı yapıyor. Namaz sonrası camide kalan cemaat ise nafile ibadetlere ve kesintisiz Kur’an okumaya devam ediyor. 42 sütun üzerine inşa edilen caminin yıllara meydan okuyan çivisiz ahşap minberi de görülmeye değer. 

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi

Şehrin orta yerinde bulunan Hunat Hatun Camii, 8 asırdır ayakta. Alaeddin Keykubat’ın hanımı Hunat Hatun tarafından yaptırılmıştır. Cami Selçuklular’dan günümüze kalmış en büyük camilerden birisidir. Günümüzde Kayserililerin özellikle sabah namazında buluşma mekanıdır. İnsanlar vakit namazlarının çoğunu da özellikle burada kılmaya gayret ediyor. Caminin hemen bitişiğinde bulunan Hunat Hatun Külliyesi de, yöresel el sanatlarının icra edildiği bir mekan olarak hizmet veriyor. Kemerli taş duvarlar arasında mistik bir atmosferde oturup çay yudumlamak isteyenler için de ortam uygundur. 

Kayseri'nin ilk mescidi Battal Gazi Camii

Batta Gazi Mahallesi’nde bulunan ve ilk namazın kılındığı Battal Gazi Mescidi, mistik yapısıyla görülmeye değer tarihi eserlerin başında gelir. 14 asırdır ayakta duran mescit, çok kişi tarafından bilinmiyor. Tarihi vesikalara göre VIII. yüzyıl  Emevi kumandanı Battal Gazi’nin Kayseri’yi fethi sırasında (tahminen 720 ile 730 yılları) tek bir tonoz şeklinde yaptırıldı. Bütün Osmanlı kaynaklarında mescidin etrafı şehitlik olarak geçiyor. Avlusunda bulunan türbe ise Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde ‘Kırk kızlar türbesi’ olarak geçiyor. 

Mevlana'nın hocası Seyyid Burhanettin Hazretleri Türbesi 

Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî‘nin hocası Seyyid Burhanettin Tirmizi Hazretleri, Kayseri’de metfundur. Sultanü'l Ulema Bahaeddin Veled'den ilim tahsil eden Seyyid Burhanettin, hocasının vefatı üzerine Konya'ya giderek 9 yıl Hz. Mevlana'ya hocalık yapmıştı. Ardından Kayseri'ye dönen Seyyid Burhanettin Hazretleri, 1244 yılında burada vefat etmiştir. Şehir merkezine yürüyerek 10 dakika mesafede bulunan tarihi mezarlık içindeki türbeye uğramamak, Seyyid Burhanettin Hazretleri’ne selam vermemek olmaz. Onu vesile kılarak dua etmek, mescidinde namaz kılmak ziyaretçilere ayrı bir manevi atmosfer sunar.  

DOĞAL GÜZELLİKLER… 

4 bin yıl öncesine götüren Kültepe Kaniş Karun 

Kayseri’nin 20 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Kültepe Kaniş Karun, M.Ö. 2000’de, Kaniş Krallığı’nın merkezi ve Anadolu’daki Asur Ticaret Kolonileri sisteminin başşehridir. Bugün Kültepe olarak anılan yerin eski adı, çivi yazılı belgelere göre Kaniş veya Neşa. Mezopotamya yazılı belgelerine göre “Kapadokya tabletleri” olarak tanımlanan çivi yazılı belgelerin ilk ortaya çıktığı 1871 yılından beri biliniyor. Bölgedeki kazılarda 25 bin adet çivi yazılı tablet bulundu. Kazı alanını gezenler buradaki yapıları görerek 4 bin yıl önceki yaşamla ilgili fikir sahibi olabilir.

Ali Dağı'nın altına kurulan yeraltı şehirleri

Yeni keşfedilmiş ve henüz tamamı ziyarete açılmamış yerlerden birisi. Hıristiyanlığın yasaklandığı dönemlerde Hristiyanların yaşamak için dağı kazarak inşa ettiği bu şehir, insanoğlunun hangi süreçlerden geçtiğini, isterse neler yapabileceğini görmek adına önemli bir mekandır. Gezi sırasında kimi zaman çömelerek zorlanabilir, kimi zaman da su üzerinde botla gezinti yapabilirsiniz.  

Kapadokya'nın parçası Soğanlı Harabeleri

Soğanlı Harabeleri, Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde bulunuyor. Kapadokya’daki oluşumlara benzer özelliklerde inşa edilmiş bir medeniyet merkezi olan Soğanlı Harabeleri, daha çok 4. yüzyılda Hıristiyanlar için bir kaçış noktası olmuş ve burada onlarca farklı kilise inşa edilmiş. Halen bazı kiliseler içerisinde Hıristiyanlığın ilk yıllarından kalma freskler bulunmaktadır. Açık hava müzesini andıran bölgedeki kaya oyma kiliseleri turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.                                                                      

Kapuzbaşı Takım Şelaleleri 

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunuyor. Aladağlar’daki doğa harikası Kapuzbaşı Takım Şelaleleri, dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliğini taşıyor. Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de  ilgi odağı. Doğada biraz vakit geçirip huzur bulmak istiyorsanız rotanızı bu tarafa çevirip şelaleyi de görme şansını yakalamalısınız.  

EĞLENCE... 

Anadolu Harikalar Diyarı

Anadolu Harikalar Diyarı, Mazaka Land Eğlence Parkı, Buz Pisti, Spor Tesisleri, Bilim Merkezi ve hayvanat bahçesinden oluşan kocaman bir alan. Birbirinden renkli 10 farklı bölümüyle Türkiye'nin en büyük tematik parkı konumundadır. Hayvanat Bahçesi’nde 145 türden 1000'e yakın hayvan yaşamaktadır.  

KAYSERİ MUTFAĞI – KAYSERİ LEZZETLERİ...

Pastırmayı pastırma yapan Kayseri'nin suyu ve havasıdır

Kayseri denilince akla pastırma, sucuk ve mantı gelir. Kayseri pastırmasını farklı kılan özellik ise, pastırma üretimi yapılan yerin iklim ve hava akımı koşullarında saklı. Kayseri’ye gelip de kahvaltıda pastırma – sucuk ikilisini yememek olmaz. Şehir merkezinde pastırma ve sucuk satışı yapan birçok mağaza var. Kayseri’den ayrılırken hediyelik götürmeyenler ise sevdiklerinden duyacakları ‘Pastırma getirmedin mi?’ sorusuna mantıklı bir cevap bulmalı.

Kaşığa 40 tane sığan mantı

Kayseri denince akla gelen ilk yemeklerden birisi mantıdır. Lezzetli mantı yiyebilmek için birçok mekan yer alıyor. Tabi sadece mantı değil; elden kesme un çorbası, çeşit çeşit mantılar ve sucuk gibi bir çok yöresel Kayseri lezzeti burada emrinize amade. Ancak mantının en makbulü ise, bir ağaç kaşığa 40 tane mantının sığması gerekir.  

Develi Cıvıklısı   

Kayseri Develi’den doğan cıvıklı pide, maalesef yanlış isim kurbanı değerlerimizden birisi. Ancak bir kere tadına bakacak olursanız, değeri bilinememiş kıymetli bir miras olduğunu anlayabilirsiniz. Hamur ne kadar inceyse o kadar makbuldür ve yanında da sarımsaklı bir yoğurt vazgeçilmezdir. Lezzet Cıvıklı Pide’ye gidecek olursanız bu ince pidenin yanında bir de doğal manda yoğurdu gelecektir.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×