Kayseri çilingir fiyatları

Kayseri çilingir fiyatları
Her kapıyı açma yeteneği olan çilingirin çalışma şartlarını ve Kayseri’de uyguladıkları fiyat kriterlerini hiç merak ettiniz mi? Mesela her kapıyı açıyorlar mı? Olası hırsızlık olaylarına karşı ne tavsiye ediyorlar? Hangi tür kilidi kaç liraya açıyorlar? Açılamayan kilit var mıdır? Çilingir mesleğinin merak edilenlerini ve fiyatları 34 yıllık usta Orhan Yükseker’e sorduk.

Çilingir ya da diğer adıyla anahtarcılığı, çocuk yaşta babasından öğrendiğini anlatan Orhan Yükseker, bu mesleğin 24 saat esasına göre hizmet verdiğini kaydetti. Her kilidin bir püf noktası olduğunu belirten Yükseker, usta çilingirler için açılamayacak kilit olmadığını ve iyi bir usta olmanın şartının da usta-çırak ilişkisinden geçtiğini dile getirdi.

ÇİLİNGİR NE YAPAR?

Meslekte güvenin ilk kural olduğunu vurgulayan Yükseker, “Para kasası, oto ve ev kilitlerini güvenilir şekilde açarak mağduriyetlerin önüne geçiyoruz. Devletimizin güvenlik birimleriyle de iş anlaşmamız var. Operasyonlar kapsamında açılması gereken kilitleri açarak polisimize ve jandarmamıza yardımcı oluyoruz. Ayrıca sağlık sorunu yaşayan bir kişiye ulaşmak, bizim açacağımız kapıdan geçiyorsa bu yönüyle de hayati bir görevi icra ettiğimizi düşünüyorum” dedi.                                                              

ÇİLİNGİR, HER TALEP EDİLEN KİLİDİ AÇAR MI?

Her isteyenin talep ettiği kilidi açmadıklarını da vurgulayan Orhan Yükseker, önceliğin güvenlik olduğunu söyledi. Yükseker, “Öncelikle mağdur kişinin açtırmak istediği kilidin kendisine ait olup olmadığını sorguluyoruz. Mesela, boşanma aşamasında olan çiftlerden birisinin gösterdiği kilitli yeri açmayız. Ayrıca mühürlü yerleri ve diğer hukuki sorun bulunan hiçbir yerin kilidini açmayız” diye konuştu.

ÇİLİNGİR ÇAĞIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Mağdur kişilerin çilingir çağırırken dikkat etmesi gereken hususlara da değinen Orhan Yükseker, “Merdiven altı çilingirler kesinlikle tercih edilmemeli. Daha fazla mağdur olmamak için sabit yeri olan, resmi kayıtları bulunan anahtarcılar tercih edilmeli. Referanslar da güvenilirlik açısından önemlidir. İnsanlar sahibi olduğu varlığı korumak, muhafaza etmek ya da güvende olmak için kapısını kilitler. Bu nedenle kilidin alındığı yer de çok önemli. Güvendikleri anahtarcıları tercih etsinler. Bir de her ihtimale karşı referanslarına güvendikleri bir çilingirin telefonunu rehberlerine kaydetsinler” diye konuştu.              

KAYSERİ ÇİLİNGİR FİYATLARI

Açılacak kilidin özelliği, işçilik ve gidilen mesafe, çilingir fiyatını belirliyor. Bu kriterler göz önünde bulundurularak Kayseri’de Temmuz 2023 itibariyle fiyatlar şu şekilde:

Ev kapısı: 200 lira ile 500 TL arası (Gidilen mesafe belirleyici oluyor)

Araba kapısı: 300 ila 600 TL arasında (Şehir içinde)

Para kasası: 300 ila 750 TL arası (Şehir içinde)

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×