K

Kayadan oyma ambar, definecilerin talanına uğruyor

Kayadan oyma ambar, definecilerin talanına uğruyor
Kayseri'de tarihi 12. ve 13. yüzyıl Bizans dönemine dayanan kayadan oyma ören yeri, definecilerin talanına uğruyor. Beyoğlu Ambarı olarak da bilinen yerin koruma altına alınarak turizme kazandırılması istendi.

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Gülbayır Mahallesi'nde bulunan tarihi Beyoğlu Ambarı, tarihi geçmişiyle dikkat çekiyor. Kayanın oyulması süretiyle iki katlı olarak yapılan ve iç içe geçmeli odalardan oluşan tarihi yapı, bugünlerde yok olmayla yüz yüze. Define avcıları bölgeyi mesken tutarken, değerli maden arama bahanesiyle yapıya zarar veriyorlar.

Kapadokya’da olduğu gibi burada da saklama odalarının bulunduğunu söyleyen Gülbayır Mahalle Muhtarı Ümit Karaca, tarihi ambarlar hakkında bilgi verdi. Osmanlı İmparatorluğu zamanında dönemin beylerinin oturduğu anlatılan bu tarihi yerin aynı zamanda halkın da sığınağı ve tahıl ambarı olduğunu belirten Karaca, "Aşağıdan yukarı merdivenle çıkılan bu yerin bir kısmı tahıl ambarı olarak dönemin halkı tarafından kullanılmış. Kaya oyma odalarda derinlikleri 70-80 santim olan tahıl depolama gözleri bulunuyor. Yukarıdaki bacalardan tahıllar stok amaçlı buralara dökülmüş ve uzun süre saklanabilmiş. Ayrıca burası o dönemde, halkın düşman saldırısında sürgülü taşla kendini güvene alarak yaşamını sürdürdüğü bir yer olmuştur.” dedi.                                                                                                      

'KORUMA ALTINA ALINMALI ve TURİZME KAZANDIRILMALI'

Tarihi ambarın define arayan kişiler tarafından da talan edildiğine vurgu yapan Ümit Karaca, koruma istedi. Karaca, "Her donem olduğu gibi defineciler buraları talan ediyor. Bu tarihi değerin koruma altına alınarak turizme kazandırılmasını istiyoruz” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K