K

'Kaya Camiler, İslami Turizme Kazandırılsın'

'Kaya Camiler, İslami Turizme Kazandırılsın'
Kayseri'de geçmişi 800 ve 600 sene öncesine dayanan iki kaya cami, harabe haliyle görenleri üzüyor. Kaya camilerin bulunduğu mahalle halkı, tarihi ibadethanelerin İslami turizme kazandırılmasını istiyor.

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde bulunan kayadan oyma iki cami, turizme kazandırılmayı bekliyor. Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Gülbayır ve Keşlik Mahallelerinde bulunan Osmanlı dönemine ait kayadan oyma iki cami, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Gülbayır Mahallesi muhtarı Ümit Karaca, "Mahallemizin geçmişi 6 bin yıllık. Burası daha önce Bizanslıların kullandığı bir yerleşim yeriymiş. Daha sonra burayı Osmanlılar da kullanmış" dedi.                                   

"KAYA CAMİLER İSLAMİ TURİZME KAZANDIRILSIN"

Gülbayır'da kayadan oyma bir çok eser ve yerleşim yeri bulunduğunun altını çizen Ümit Karaca, "Gülbayır ve Keşlik mahallesinde Osmanlılar zamanından kullanılan iki kayadan oyma cami bulunuyor. Keşlik mahallesindeki 800 yıl, Gülbayır mahallesindeki cami ise 600 yıllık kayadan oyma bir cami. Bizim Gülbayır mahallemizdeki cami, 1957 yılına kadar aktif olarak kullanılıyordu ancak yeni cami yapılınca kullanılmamaya başlandı. Biz Keşlik ve Gülbayır'daki bu camilerin İslami turizme kazandırılmasını talep ediyoruz" diyerek yetkililerden yardım istedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K