K

Karantinaya uymamanın cezası

Karantinaya uymamanın cezası
Türkiye ve dünya Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle diken üstünde. Salgın tedbirleri kapsamında evinde ya da hastanede 14 gün karantina süreci uygulandığı halde buna uymayanlar hakkında verilecek ceza belli oldu. Kayseri Sağlık Müdürlüğü, yasalara göre bu kişilere uygulanacak para cezasını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs kapsamında bir dizi tedbirler alındı. Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü de salgın nedeniyle yurtdışından gelen ve bu şahıslarla aynı evde yaşayan kişilerden 14 gün evden çıkmama kuralına uymaları istedi. 

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, alınan tedbirler ile ilgili de bilgi verildi. İlimizde vatandaşları korumak ve salgının yayılımını engellemek amacıyla kişilerin toplu olarak bulunabilecekleri oto pazarları ve hayvan pazarlarının faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğu belirtildi. 

Karantinaya uymayanların alacağı ceza

Kayseri Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, karantinaya uymayanlara idari para cezası uygulanacağı da duyuruldu. Yazılı açıklamada; "Vatandaşlarımızdan yurtdışından gelenler ile bunlarla aynı evde yaşayan veya temas halinde olanlara İl Sağlık Müdürlüğü veya kollukça 14 gün evden çıkmama kuralına uymayanlar hakkında 3 bin 150 TL idari para cezası uygulanacaktır." ifadelerine yer verildi. 

Pazarcılara maske ve eldiven zorunluluğu

Koronavirüs salgını, günlük yaşamda da bazı değişiklikleri zorunlu hale getirdi. Bu kapsamda, lokanta ve restoranlarda müşteriler arasında an az 1 metre mesafe olacak şekilde oturacak. Spa, hamam, masaj salonu, sauna, spor merkezi, disko gibi yerlerin faaliyetleri durduruldu. Semt pazarlarında pazar yeri satıcıları, satış yaparken maske ve eldiven kullanacaklar. Vatandaşlar tezgahtaki ürünü seçmeden alacak. Ekmek, ekmek çeşitleri, pide ve unlu mamuller, alıcının eli değmeden kapalı dolaplarda muhafaza edilerek ambalajlı şekilde satılacak.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K