K

Karantina sayısını veren muhtardan, 'Kim takar Yalova kaymakamını' sitemi

Karantina sayısını veren muhtardan, 'Kim takar Yalova kaymakamını' sitemi
Kayseri'de koronavirüs tablosuna dair resmi bir tablo açıklanmıyor. Ancak Sahabiye Mahallesi Muhtarı Alim Gerçel, vahametin boyutlarını ortaya koymak için mahallesindeki karantina sayılarını paylaşıyor. Mahallesinde virüs nedeniyle karantina altına alınan ikamet sayısının 423’e yükseldiğini duyuran Erçel, uyarıların dikkate alınmamasıyla ilgili de, 'Kim takar Yalova kaymakamını' siteminde bulundu.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgını, yayılmaya devam ediyor. Kayseri de riskin yoğun olduğu ilk 5 il arasında. Yetkililer, bulaş riskini azaltmak için hergün uyarılarda bulunmayı sürdürüyor.

Kocasinan ilçesine bağlı merkez halallelerden Sahabiye Mahallesi, bu süreçte adeta virisün merkezi haline geldi. Tehlikeye dikkat çekmek isteyen Mahalle Muhtarı Alim Gerçel, zaman zaman sosyal medya paylaşımlarıyla sakinlerini uyarıyor. Son paylaşımında mahallede karantinaya alınan ev sayısının 423'e yükseldiğini duyuran Gerçel, "14.09.2020 Pazartesi günü itibariyle başlangıçtan bu tarafa Sahabiye Mahallesinde karantinaya alınan ev sayısı 423’e ulaşmıştır. Yaklaşık 12 kişi kadar da mahalle sakinlerimizden hastanelerde yoğun bakımdadır." paylaşımını yaptı. 

Vaka arışının kurallara uyulmaması nedeniyle olduğunu vurgulayan Gerçel, "Kurallara uymayanlar nedeniyle yeni kısıtlamalar gelebilir. Uymayanların vicdanı sızlamayacak mı? Maske- mesafe- temizlik kuralına uymayanlar, “Kulundan utanmayanlar, Allah’tan da mı korkmuyorlar mı?” Kontrol ekiplerinin tespitlerinde idari yaptırım cezası olarak 900 TL tutanak tutulmaktadır. Sahabiye Mahallesi sınırlarında yaklaşık 200 kişi bu cezayı yemişlerdir. Bu cezayı yememek için kurallara uyalım.

'Kim takar Yalova kaymakamını' sitemi

Sahabiye Mahallesi Muhtarı Alim Gerçel, virisün yayılma alanı çocuk parklarındaki oyun guruplarının kaldırılması teklifinin dikkate alınmamasından da dert yandı. Gerçel, "Devletimizin ve ilgili kuruluşlarımızın mücadele için aldıkları tedbirler (düğün, kına, toplantılar, cenaze, başsağlığı, okulların açılmaması, toplu taşıma araçları, marketler, alış veriş merkezleri, 65 yaş üzeri vatandaşlarımız, camilerimiz için uygulamalara) ek olarak bilim adamlarımızın tespitlerine göre en büyük taşıyıcı grubunda olarak gösterilen çocuklarımızın yararlandığı “Çocuk oyun alanlarında" bulunan oyun grupları pandemi dönemi sonuna kadar sökülerek depolara kaldırılmalıdır. Teklifimiz dahi dikkate alınmamaktadır. Tabir caizse "Kim takar Yalova Kaymakamını" hesabı. Çocuk oyun alanındaki çocukların hiçbiri maske- mesafe ve temizlik kuralına uymamaktadırlar. Türk Tabipler Birliği Kayseri Şubesi Başkanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin'in açıklamaları ve çağrılarına kulaklar tıkalı. Devletimizin ve ilgili kurumların çağrıları, yetersizde kalsa alınan tedbirler fayda vermiyor. Herkes bildiğini okuyor." diye yazdı.                                              

'Duyarsız ve vicdansızlara Allah feraset verdi'

Muhtar Alim Gerçel sözlerini uyarılarla noktaladı: "Hepimizin çevresinde akraba, arkadaş, komşularımızdan bu amansız virüsten vefat edenler var. Karınca kararınca kendi imkânlarımla temin ettiğim maske dağıtımını yapıyorum. Esnaflar başta olmak üzere uyarılarımı yapıyorum. Sık sık mahallemde ki karantinaya alınan mesken sayısını açıklıyorum. Kurallara uymayan duyarsız ve vicdansızlara Allah feraset versin. Karantinaya alınan, hastanelerde yatan bütün insanlarımıza acil şifalar dilerim. Mücadelemiz hep beraber devam edecektir.”

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K