K

Kapuzbaşı Şelaleleri yol tarifi

Kapuzbaşı Şelaleleri yol tarifi
Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi durumunda olan Kapuzbaşı Şelalesi, görenleri adeta büyülemektedir.

Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde bulunmaktadır. Sularının yıl boyu gür akması ve yüksekliklerinin fazla olması nedeniyle yurdumuzun en büyük şelaleri arasında yer almaktadır. Dağ yamaçlarından biribiri ile yarışırcasına akan yan yana 7 şelale, doğanın Kayseri’ye armağan ettiği eşsiz güzelliklerdendir.

Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi

İrtifa akışı itibari ile Uganda'da bulunan Victoria Çağlayanı (100 metre) hariç, ABD'de bulunan Niagara'dan 55 metre, Finlandiya'da bulunan İmatra'dan 25 metre, Erzurum'daki Tortum'dan 50 metre, Antalya'daki Düdenden 25 metre ve Manavgat'tan 5 metre daha büyük olan Kapuzbaşı Şelalesinin aktığı yerin rakımı ise 700 metredir.                                                                                                             

Beş tanesi büyük, 2 tanesi küçük olmak üzere yan yana dizi halinde dökülen şelalelerin yükseklikleri ortalama 40-60 metre olup, her biri bir dereyi besleyecek güçtedir. 

Kayseri’deki en popüler treking parkuru üzerindedir

Bembeyaz akan Kapuzbaşı Şelaleleri, etrafında piknik alanlarıyla, suyun huzur veren dinlendirici sesi eşliğinde güzel bir gün geçirmek için mükemmel bir ortam oluşturuyor. Kayseri’deki en popüler treking parkuru üzerindeki şelaleler benzersiz manzalar eşliğinde bir yürüyüş deneyimi de sunuyor.                    

Kapuzbaşı Şelaleleri'ne nasıl gidilir?

Torosların tepesindeki doğal güzelliklere sahip Kapuzbaşı Şelaleleri, Kayseri merkeze 147 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımı sağlayan yolun tamamı asfaltlanmıştır. Kayseri merkezden önceden 3 saate ulaşılan güzelliklere artık 1,5 - 2 saatte kavuşmak mümkündür. 

Yahyalı'da Derebağ ve Yeşilköy Şelaleleri

Yahyalı ilçesinde Kapuzbaşı Şelaleleri dışında Yeşilköy ve Derebağ Şelaleleri de var ve etrafındaki yeşil alanla olağan üstü görüntüler sunmaktadır. Derebağ Şelalesi yanında ferah bir gün geçirmek için çay evi, restoran ve piknik alanları da var. 

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K