Kan stokları yüzde 20 düştü

Kan stokları yüzde 20 düştü
KAYSERİHABER38.COM | Kayseri'de, ramazanda kan bağışı düştü. Yetkililer Ramazan'ın ilk 3 gününde kan stoklarının yüzde 20 azaldığını belirterek, iftar sonrası kan bağışı yapılması çağrısında bulundular.

Ramazan veya belirli tatil dönemlerinde kan bağışlarında azalma olduğunu ifade eden Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Erciyes Üniversitesi Hastaneleri Kan Merkezi Başkanı Neslihan Mandacı, Kan Merkezi’ndeki kan stokları hakkında açıklamalarda bulundu.

Mandacı, “Tatil ve Ramazan dönemlerinde kan bağışçısı sayısı bir hayli azalmaktadır. Ramazan başlayalı 3 gün oldu ve şimdiden kan stoklarımızda yüzde 20 azalma görüldü. Örneğin dün meydana gelen bir trafik kazasından getirilen bir yaralı vatandaşımıza 50 üniteye yakın kan takviyesi yapılması gerekti. Her ne kadar kan stoklarımızı dolu tutmaya çalışsak da kan stoğumuz azalıyor” dedi.

Ülkede kan bağışı oranının nüfusun yüzde 1'lik kısmını kapsadığını ve globale bakıldığında Türkiye’deki oranın çok daha düşük olduğunu belirten Mandacı, “Bunun nedeninin önyargılar olduğunu düşünüyoruz, Kan bağışı yapıldığında vatandaşlar özellikle vücutlarında halsizlik, yorgunluk gibi durumların ortaya çıkacağını düşünebilirler. Kan bağışı yapılacağı sırada kişileri ön bilgilendirmeden ve kontrolden geçiriyoruz. Özellikle kan değerleri dikkatlice ölçülmekte, herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadıkları tespit edilmektedir. 18-65 yaş arası ve 50 kilonun üzerindeki her vatandaş kan bağışçısı olabilir." diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×