K

Kalıcı Dövmelerden Kurtulmak Mümkün Mü?

Kalıcı Dövmelerden Kurtulmak Mümkün Mü?
İnsanlık tarihinin ilk yıllarından bu yana insan derisine işlenerek uygulanan dövme, son yıllarda popülerliğini arttırdı. Dövmeleri yaptırmak gibi, sildirmek de mümkün. Gelişen teknoloji ile silinen dövmelerden sonra insan derisi ilk gün olduğu görünümünü geri kazanıyor.

Dövme silme işlemi hakkında bilgi veren Dermatolog Dr. Sema Karaoğlu, insanların zaman içinde yaptırdığı dövmelerden vazgeçebildiğini söyledi. Son yıllarda dövme uygulamasının arttığına işaret eden Karaoğlu, “Son yıllarda diyorum ama Anadolu’da yaygın bir uygulama olan gelin kınası da bir tür dövmedir aslında. Dövme yaptıran insanlar daha güzel görünmek, bir anıyı ölümsüzleştirmek, bir gruba tabi olmak adına yaptırdıkları bu dövmelerden zaman içinde değişik nedenlerle kurtulmak isteyebiliyorlar. Ancak dövmeyi yaptırırken, bir gün çıkarmak isteyeceklerini düşünmüyorlar. Birkaç dakika ya da saatte yaptırdıkları dövmenin birkaç yılda çıktığını öğrenince de sükûtu hayale uğruyorlar. O sebeple dövme yaptırırken çok iyi karar vermek gerekiyor” dedi.

“DÖVME ÇIKARMA İŞLEMİNDE RENKLER ÖNEMLİDİR”

Renkli dövmelerde silme işlemin daha zor olduğunu ifade eden Karaoğlu, dövme çıkarma işleminde silinecek olan dövmenin renkleri önemli olduğunu ve renklere göre tedavinin zorluk sürecinin değiştiğini söyledi. Karaoğlu, “Dövme çıkarmak için q switch lazerler kullanılıyor. Lazer ışını pigmenti parçalıyor, parçalanan pigmentler deri dolaşımı tarafından ortamdan uzaklaştırılıyor. Dövme çıkarırken dövmenin rengi önemlidir. Siyah en kolay çıkarılan renk iken mavi-yeşil, sarı, beyaz gibi renklerin tedavisi oldukça zordur” şeklide konuştu.

Amatör dövmelerin çıkarma işlemi profesyonel dövmelere göre daha zor olduğu için seansların uzun sürdüğünü aktaran Karaoğlu, “Amatör dövmeler daha derine profesyonel dövmeler daha yüzeye yapıldığından, profesyonel olanlar daha kolay çıkarılır. İki ay ara ile yapılan dövme çıkarma seansları ortalama 8-12 seans sürmekle birlikte ortalamadan önce ve sonra da sonuçlanan tedaviler vardır” diye konuştu.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K