K

Kafalar karışık.!: Jeolog Adnan Evsen, Naci Görür'e itiraz etti

Kafalar karışık.!: Jeolog Adnan Evsen, Naci Görür'e itiraz etti
Ünlü deprem bilimci Naci Görür'ün Kayseri'yle birlikte "18 ilde 7 ve üzeri şiddette deprem bekleniyor" açıklaması infiale sebep oldu.

Jeoloji Uzmanı Adnan Evsen de bu açıklamaya belgelerle karşı çıktı. Jeoloji Mühendisleri Odası'nın raporunu ve Kayseri'de geçmiş yıllarda yaşanan en büyük depremleri anımsatan Evsen, "Kayseri ilini tehdit eden tarihsel depremlerden hareketle şehirde 1717 ve 1835 yılında olmuş her iki deprem de 8 şiddetindedir. Yaklaşık 6.2 Mw mertebesindedir. Kayseri için yeni bir durum yok." dedi.

Naci hocanın Kayseri ve 17 il ile ilgili ağlayarak anlattığı çoğu sözlerin doğru olduğunu da vurgulayan Evsen şunları kaydetti; "Kayseri şehrinin içinden de fay geçmektedir. Ama hocamın "Bu illerde 7'den büyük #deprem olur" açıklaması kafaları iyice karıştırdı.

Naci hocanın açıklamalarından sonra yeni bir açıklama ile Jeoloji Mühendisleri Odasının raporundan alıntı yaptığını beyan etti. Oysa ki odanın Kayseri ile ilgili raporunda muhtemel olacak olası bir depremin büyüklüğünü 6.50 olarak değerlendirmektedir.

Naci hocam 18 il ile ilgili raporları daha dikkatli okusa bu sonuca varabilir. Kayseri ilini tehdit eden tarihsel depremlerden hareketle şehirde 1717 ve 1835 yılında olmuş her iki deprem de 8 şiddetindedir. Yaklaşık 6.2 Mw mertebesindedir. Kayseri için yeni bir durum yok."

"Kayseri için dün ne diyorsak bugün de aynı şeyleri söylüyoruz" vurgusu yapan Jeoloji Uzmanı Adnan Evsen, "Tarihsel ve aletsel dönemde şehrimizde 7 büyüklüğünde deprem yok. Ancak geçmiş yıllarda #paleosismolojik çalışması ile yeni depremler bulunabilirse bu ayrıca değerlendirilir. Naci hoca diğer konularda haklı." açıklaması yaptı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×