K

İsmail Hakkı Durusu kimdir?

İsmail Hakkı Durusu kimdir?
İsmail Hakkı Durusu… Nam-i diğer kurtuluş meşalesinin tutuşturulduğu yer olan Samsun’a Atatürk ve silah arkadaşlarını götüren Bandırma Vapuru’nun kaptanı. Soyadı Kanunusonrası 'Durusu' soyadını alan İsmail Hakkı'nın Kayserili olduğunu biliyor muydunuz?

İsmail Hakkı, 1871 yılında Kayseri'nin Zincidere beldesinde doğdu. Babası da kendisi gibi kaptan olan Hacı Ahmet Efendi'dir. 1891 yılında Leyli Ticari Bahriye Mektebi'ni bitirdi. 24 Mart 1892 yılında stajyer kaptan olarak ‘Kayseri’ isimli vapura atandı.

1 Nisan 1915 tarihinde kaptanlığına atandığı Doğan Vapuru fırtınada Marmara Denizi'nde battı. Osmanlı Seyr-i Sefain İdaresi tarafından açığa alındı. Soruşturma sonunda ihmali olmadığı anlaşılınca görevine geri dönerek Ankara gemisinin ikinci kaptanlığını yaptı.

Bandırma Vapuru'nun kaptanı oldu

1 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma Vapuru’na kaptan olarak atandı. 15 Mayıs’ta Mustafa Kemal Paşa, İsmail Hakkı Kaptan'ı çağırttı. Samsun'a Bandırma Vapuru ile yapılacak seyahatin ayrıntılarını anlattı. 16 Mayıs 1919 tarihinde Sirkeci'de Bandırma Vapuru işgalci İngiliz Yüksek Komiserliği askerleri tarafından arandı ve sefer izni verildi.

İngiliz zırhlısını fırtınalı denizde atlatmayı başardı

9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirilen Mustafa Kemal Paşa öğle üzeri Kız Kulesi açıklarında Bandırma Vapuru’na bindi. Beraberinde 20 civarında subay, asker ve sivil memur bulunmaktaydı.

İngiliz zırhlısı Bandırma Vapurunun peşine düştü. Karadeniz'de fırtınalı havada yola devam etme kararı alındı. İsmail Hakkı Kaptan fırtınalı havada İngiliz zırhlısının takibinden kurtuldu. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarını, 17 Mayıs'ta İnebolu'ya, 18 Mayıs'ta Sinop'a uğrayarak kıyı şeridini takiben 19 Mayıs 1919 tarihinde şafak vakti Samsun'a ulaştırdı.

İsmail Hakkı Kaptan, soyadı kanunu çıktığında ‘Durusu’ soyadını aldı. 10 Ağustos 1922 tarihinde emekli oldu. 1940 senesinde de İstanbul’da vefat etti.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K