K

İlkbaharda kış yaşanacak: Son 40 yılın en yüksek kar kalınlığına ulaşılabilir

İlkbaharda kış yaşanacak: Son 40 yılın en yüksek kar kalınlığına ulaşılabilir
Meteoroloji'den ani sıcaklık düşüşü ve yağış uyarısı yapıldı. İlkbahar ortasında kış yaşanacak. Sıcaklıklar 10 ila 16 derece birden düşecek ve zirai don olabilir. Ayrıca, nisan ayında son 40 yılın yağan en yüksek kar kalınlığına ulaşılabilir.

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü, Kayseri ve bölgesi için hava tahmin raporunu yayınladı. Tahmin raporuna göre ani sıcaklık düşüşü ve kar yağışı bekleniyor. Kurumdan yapılan açıklamayla çiftçiler zirai don olaylarına karşı uyarıldı.

Yapılan açıklama şu şekilde: "Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren yurdumuzun kuzeybatı kesimlerden başlamak üzere soğuk havanın etkisi altına gireceği tahmin edildiğinden 13.04.2021 Salı günü sabahına kadar Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahamızda (Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Yozgat) zirai don riski olmasından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta üreticiler olmak üzere ilgililer ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir."

'İLKBAHAR ORTASINDA KIŞ GÖRECEĞİZ' 

Meteoroloji 7. Bölge Müdürü Fatih Dağlı da, tahminlere göre 1981’den beri Nisan ayında yağan en yüksek kar kalınlığına ulaşılabileceğini söyledi. Özellikle hafta sonu yoğun kar yağı olacağını belirten Dağlı, “Dün yapmış olduğumuz son değerlendirme ve tahminlere göre, yurdumuzun batı kesimlerinde başlayan soğuk hava ve yağışlı sistemin etkileri Cuma günü sabah saatlerinden itibaren bölgemizde Kırşehir ve Yozgat illerinde etkili olmaya başlayacak. Öğle saatlerinden sonra Kayseri, Nevşehir ve Sivas illeri de yağışlı sistemin etkisi altına girecek. Yağışların da karla karışık yağmur şeklinde başlayacağını, Cumartesi ve Pazar günleri özellikle yoğun şekilde devam edeceğini bekliyoruz. Yani artık Kayseri’de ilkbahar ortalarında kış mevsimini göreceğiz." dedi.

SON 40 YILIN EN FAZLA KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Özellikle Cumartesi ve Pazar günü kar yağışının güzel miktarda örtü bırakmasını bekliyoruz. Kayseri’de geçmişe baktığımızda 5 Nisan 1981’de 17 santimetre kar kalınlığına ulaşmışız. Bu yağışlı sistemle de buna yakın kar yüksekliği görmeyi bekliyoruz. Ramazan’ın ilk haftası serin geçecek diye düşünüyoruz. Yağışlı sistem Pazartesi akşam ve Salı günü bölgeyi terk edecek. Ondan sonra sisli ve puslu bir hava bizi bekliyor.” dedi.

YAĞIŞLA BİRLİKTE KUVVETLİ RÜZGAR DA BEKLENİYOR

Meteoroloji Bölge Müdürü Dağlı, "Yağışla beraber kuvvetli rüzgar hadisesi de bekliyoruz. Bununla beraber kar yağışı ve kuvvetli rüzgar birleşince oluşan tipi ulaşımda aksamalara sebep olacak. Bizim burada değinmek istediğimiz önemli konu zirai don. Özellikle tarım faaliyeti ile uğraşan vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istiyoruz. Şu an hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde ama Cuma günü itibari ile mevsim normallerinin 10 ile 16 derece altına düşecek. Bu sistemle beraber sıcaklıkların bu kadar düşmesi ve kar yağışının olması çiçek açan ağaçlar var ve bunlarda büyük zarara sebep olacak. 2020’nin son çeyreğinde yağış azlığı görülmüştü ama 2021 ile beraber Ocak ayından itibaren almış olduğumuz yağışlarla mevsim normallerinin üstüne çıkan bir yağış miktarı var. Özellikle Mart ayından bahsetmek istersek, 83,1 kilogram gibi gerçekten Mart için yüksek bir yağış aldık. Geçen yıla oranla yüzde 80 oranında fazla olarak Mart ayında aldığımız bu yağışlarla beraber artık azalmaya başladı ama bu da bizim için gerçekten önemli bir yağış miktarı" ifadelerini kullandı.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K