K

İlaca gelen zam sektör temsilcilerini de sevindirmedi

İlaca gelen zam sektör temsilcilerini de sevindirmedi
Resmi Gazete'de yayımlandı. Pazartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere ilaç fiyatlarına yüzde 20 zam yapıldı. İlaç zammına, sektör temsilcileri ve vatandaşlar tepkili.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda “Beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılacak TL cinsinden 1 Euro değeri, 2021 yılı için bir önceki dönemde uygulanan 1 Euro değerinin yüzde 20 fazlasını geçemez. Bu kararın yayımı tarihinde Fiyat Değerlendirme Komisyonu toplanır ve Euro değerini ilan eder” denildi.

Eczacılık kaynakları, kararın ilaç fiyatlarında yüzde 20 zam anlamına geldiğini ve pazartesi günü yürürlüğe gireceğini belirtti.

TEB Başkanı: İlaç ulaşılabilir fiyatta olmalı

Kararı değerlendiren Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, temel olarak ilacın ulaşılabilir olmasını önemsediklerini belirterek "Zam konusu noktasında herhangi bir beklentimiz yoktu. Her yıl yapılan rutin bir uygulama” dedi. İlaç fiyatlarının, ilacı piyasada tutmaya yetecek düzeyde olması gerektiğini vurgulayan Çolak, aynı zamanda hastaların alabileceği ya da kamuya da büyük yük olmayacak kadar ucuz olması gerektiğini söyledi. Çolak, “Aksi takdirde ilaç yokluğu ya da kıtlığı ile karşı karşıya geliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Bu zam, eczacıların zararına'

Bu ilaç zammının eczacıların zarara uğraması, kârlılıklarının düşmesi anlamına geldiğini belirten Çolak; "Bildiğiniz üzere Türkiye'de ilacın fiyatını da eczacılarımızın kârlılık oranını da Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. İlaç Fiyat Kararnamesi ise eczacının gelirlerinin belirlendiği ana kaynaktır. 2009 yılından bu yana İlaç Fiyat Kararnamesi'nde eczacı lehine bir düzenleme yapılmamıştır. Bu da eczacıların reel gelirinde ciddi bir azalma anlamına gelmektedir. On yılı aşkın süredir İlaç Fiyat Kararnamesi'nde yeni bir değişiklik yapılmasını bekliyoruz. Bu sebeple eczacıların ekonomik kayıplarını telafi etmek için İlaç Fiyat Kararnamesi'nde hem kademeler hem de kârlılık yüzdeleri güncellenmelidir.” dedi.

GÖNDER
×
Birden çok mail adresi varsa mail adreslerini virgül ile ayırınız
Max 200 karakter
Gönder
×
bu kısma açılan video gelece
×
K